Olej z czarnuszki – właściwości i zastosowanie

In: Olejarnia On:

Olej z czarnuszki powstaje z tłoczenia na zimno nasion czarnuszki siewnej (Nigella Sativa). Ma bardzo charakterystyczny, mocny smak i zapach oraz ciemnobrązową barwę.

Jego właściwości zdrowotne są doceniane od dawna, bowiem wywiera dobroczynny wpływ na cały organizm. Olej składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, a dodatkowo zawiera witaminę E, biotynę, czyli witaminę H, beta-karoten, sterole i przeciwutleniacze.

Olej z czarnuszki ma działanie antywirusowe, dlatego dobrze się sprawdzi w budowaniu odporności. Obniża również poziom glukozy we krwi, jest dobry dla pacjentów z cukrzycą typu II.

Warto go zastosować w przypadku problemów z układem trawiennym. Ponieważ działa antygrzybicznie, jest zalecany osobom, które borykają się z przerostem grzybów Candida w jelitach. Co więcej, jest bardzo pomocny w zwalczaniu pasożytów. Łagodzi dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia i zaparcia. Działa również rozkurczowo, zapobiegnie bólom i skurczom brzucha. Ze wszystkich tych powodów dobrze się sprawdzi w przypadku Zespołu Jelita Drażliwego czy SIBO.

Ważną właściwością tego oleju jest działanie antybakteryjnie, szczególnie, że jako jedyny olej jest skuteczny w zwalczaniu bakteri Helicobacter Pylori, która jest przyczyną wielu dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

A stosowany zewnętrznie, wspaniale wpłynie na porost włosów, złagodzi zmiany skórne powstałe na skutek alergii czy trądziku i nawilży skórę.

Olej z czarnuszki należy spożywać na zimno. Można dodawać go do dań lub zastosować bezpośrednio. Łyżka dziennie jest odpowiednią dawką dla osób dorosłych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December