Czy olej kokosowy jest zdrowy? Poznaj jego właściwości!

In: Olejarnia On:

Olej kokosowy to tłuszcz roślinny, który uzyskuje się w procesie tłoczenia miąższu orzecha palmy kokosowej, czyli tzw. kopry. Ma delikatny kokosowy zapach i smak. W temperaturze pokojowej jest biały i gęsty, stąd określa się go również mianem masła kokosowego. Pod wpływem ciepła staje się przezroczysty, nabierając lekko żółtego zabarwienia. W obu postaciach jest bardzo aromatyczny. Cieszy się coraz większą popularnością, dzięki której bardzo łatwo go nabyć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Na rynku dostępny jest zarówno w wersji rafinowanej, jak i nierafinowanej – tłoczony na zimno. Którą z nich wybrać? Czy posiada właściwości odżywcze? Jakie zastosowanie znajdzie w kuchni? Aby się dowiedzieć, warto czytać dalej!

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Rozpatrując produkty w kategorii zdrowia, warto mieć na uwadze, że te uznawane za zdrowe są takimi, które mogą wspierać starania podejmowane w celu osiągnięcia i utrzymania dobrej kondycji organizmu niż tymi, jakich spożycie uchroni przed chorobami lub natychmiast spowoduje realną zmianę w postaci wyzdrowienia. Związane z ogólnie pojętym zdrowiem dobre samopoczucie jest bowiem zazwyczaj składową kilku czynników. Zalicza się do nich między innymi zbilansowane odżywanie, aktywność fizyczną, odpoczynek, profilaktykę prozdrowotną i bliskie relacje społeczne. Aby wspierać funkcjonowanie swojego organizmu, a tym samym zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu w staraniach o dobrostan, warto uwzględniać w diecie naturalne produkty takie jak olej kokosowy.

Olej kokosowy – rafinowany lub nierafinowany. Który wybrać?

Wspomniane dwa rodzaje oleju kokosowego odróżnia sposób produkcji. Rafinacja to proces polegający na ogrzewaniu w trakcie tłoczenia. W toku pozyskiwania oleju kokosowego w ten sposób wykorzystywane są również środki chemiczne. Wysoka temperatura rafinacji nie pozostaje bez znaczenia dla właściwości odżywczych produktu. Zubaża ona skład oleju kokosowego, pozbawiając go między innymi tokoferoli, steroli i związków polifenolowych – cenionych antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy odpowiedzialnych za wydalanie z organizmu wolnych rodników, których nadmiar może przyczyniać się do powstawania tak zwanego stresu oksydacyjnego oraz innych chorób. Jako zaletę rafinacji niektórzy wskazują brak kokosowego smaku i zapachu, a tym samym większą uniwersalność w kuchennym zastosowaniu, jednak inni cenią ten rodzaj tłuszczu właśnie za ten charakterystyczny posmak. Jest on dobrze wyczuwalny w oleju nierafinowanym, a więc tym wytwarzanym w procesie tłoczenia na zimno, który jest gwarancją zachowania wszystkich składników uznawanych za korzystne dla zdrowia związków. Zatem z perspektywy bogactwa wartości odżywczych, lepiej wybierać olej kokosowy nierafinowany – tłoczony na zimno.

Właściwości oleju kokosowego, o których warto wiedzieć

Orzechowy smak i aromat to niejedyne aspekty, za które powszechnie ceniony jest olej kokosowy. Za sprawą swojej konsystencji i właściwości często stosowany jest jako zamiennik masła bądź margaryny. Jego roślinne pochodzenie doceniają zwłaszcza weganie, choć nie tylko. Gości w domach wszystkich osób dbających o racjonalne odżywianie oraz naturalną pielęgnację. Nie bez powodu uznawany jest za „superfood”, w jego składzie znajduje się bowiem wiele godnych uwagi wartości odżywczych. Warto wskazać przede wszystkim nasycone oraz jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, C i E oraz składniki mineralne takie jak magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor i cynk. Uważa się, że jego regularne spożywanie może przyczynić się do zwiększenia ilości tzw. dobrego cholesterolu (HDL) i obniżenie zawartości złego (LDL). Olej kokosowy często wdrażany jest do diety osób borykających się z nadwagą ze względu na to, że może przyspieszać spalanie tłuszczu. Uznawany jest za produkt dodający energii, a przy tym regulujący poziom cholesterolu, co może mieć znaczenie w przypadku chorób układu krążenia. Przypisuje się mu również działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe, a więc wspierające ogólną odporność organizmu. Jest również spożywany z zamiarem poprawy wyglądu skóry oraz poprawy zdolności zapamiętywania i koncentracji.

Jakie jest zastosowanie oleju kokosowego w kuchni?

Przyrządzanie potraw to najpopularniejsze, aczkolwiek niejedyne zastosowanie oleju kokosowego. Jest ono naprawdę szerokie i nie ogranicza się wyłącznie do zimnych dań. Wiele osób zastanawia się, czy olej kokosowy nadaję się do smażenia? Jak najbardziej! Bez obaw można wykorzystywać go do obróbki termicznej, ponieważ jest odporny na wysokie temperatury. Z jego dodatkiem można śmiało smażyć i piec mięsa, ryby i warzywa. Ze względu na delikatny kokosowy aromat, najchętniej wykorzystywany jest do przyrządzania słodkich placuszków, naleśników, ciast, ciasteczek i babeczek. Miłośnicy kokosowego smaku i zapachu, których jest naprawdę wielu, wykorzystują go do przyrządzania niemal wszystkich potraw, również tych wytrawnych. Doskonale sprawdza się jako dodatek do lekkich sosów sałatkowych, gęstych dipów i pożywnych koktajli. Jak widać, jest tyle zastosowań oleju kokosowego, ile indywidualnych preferencji i potrzeb. Używaj go tak, jak lubisz!

Mamy nadzieję, że wpis okazał się wartościowy i dostarczył przydatnych informacji w zakresie rodzajów, właściwości i zastosowań kulinarnych oleju kokosowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką rolę ten produkt może odegrać w pielęgnacji skóry i włosów, zachęcamy do lektury naszego wpisu na ten temat!

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December