Olej kokosowy w pielęgnacji ciała

In: Olejarnia On:

Piękne i zadbane ciało – do tego dąży wielu z nas. Jak odpowiednio zadbać o skórę normalną lub suchą, niezależnie od pory roku? W miesiącach letnich, kiedy dni są słoneczne, jest ona narażona na wysuszenie spowodowane intensywnym promieniowaniem UV. Zimą natomiast noszenie grubych, ciepłych ubrań też może ją przesuszyć.

Naturalny olej kokosowy do ciała był znany ze swoich właściwości już w dawnych czasach. Na co dzień wykorzystywało się go zarówno w kosmetyce, jak i w kuchni oraz medycynie. Ten artykuł poświęcimy pierwszej z wymienionych dziedzin.

Naturalny tłuszcz roślinny, jakim jest olej kokosowy, służyć może do pielęgnacji skóry, być stosowany jako balsam do ciała lub wmasowywany we włosy. Uznawany jest za źródło wielu witamin oraz innych składników, które mogą korzystnie wpływać na kondycję naskórka. Przypisuje mu się właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe oraz regenerująco-odżywcze. Jak stosować olej kokosowy do ciała? I czy powinno się go używać w codziennej pielęgnacji? Już wyjaśniamy!

Co zawiera olej kokosowy?

W czym tkwi sekret zadbanej skóry? Na pewno w odpowiednim pielęgnowaniu jej produktami nasyconymi witaminami oraz minerałami. Naturalne oleje kokosowe do ciała wytwarza się z kopry, czyli wysuszonego miąższu kokosa – owocu palmy kokosowej. Choć na rynku pojawiają się jego warianty rafinowane, lepiej wybrać te niepoddawane temu procesowi. Rafinacja bowiem przekształca zdrowe kwasy tłuszczowe w niezdrowe oraz pozbawia produkt intensywnego aromatu, który również sprawia, że chętnie stosujemy olej kokosowy jako balsam do ciała. Nierafinowany uznawany jest więc za bardziej korzystny. Co natomiast zawiera? W skład oleju kokosowego do ciała wchodzą:

  • witaminy z grupy B, które postrzegane są jako odpowiedzialne za właściwy poziom nawilżenia;

  • witamina C, która może przyczynić się do redukcji przebarwień;

  • witamina E, której przypisuje się działanie uelastyczniania oraz odżywiania ciała;

  • kwas foliowy, który może powodować przyspieszenie regeneracji naskórka;

  • cynk, wapń, fosfor i inne cenne mikroelementy.

Bez wątpienia więc zastosowanie oleju kokosowego na ciało przynosi wiele korzyści!

Odżywczy kosmetyk

Wiele osób zastanawia się, na jaką skórę można stosować ten produkt. Tak naprawdę jest on odpowiedni dla wszystkich jej rodzajów. Sucha czy wrażliwa – olej kokosowy zastosowany na ciało może pozytywnie wpłynąć na odżywienie jej, uczynić gładką oraz miłą w dotyku. Co więcej, uznaje się, że sprawdza się on również w regularnej pielęgnacji skóry atopowej i poprawia jej kondycję. Warto używać go jako balsam, na przykład po prysznicu lub też po opalaniu się. Skład postrzegany jest jako bezpieczny i nieuczulający co sprawia, że olej kokosowy do ciała stosuje się również w przypadku małych dzieci. Można go nakładać na całe ciało lub tylko na konkretne jego obszary, na przykład te, które szczególnie wymagają pielęgnacji. Nie jest jednak zalecany do twarzy. Aby efekty były jak najlepsze, warto używać oleju kokosowego systematycznie. Dzięki temu może sprawić, że skóra będzie nawilżona oraz dostarczyć jej witamin i innych cennych składników w optymalnych ilościach.

Doskonała pielęgnacja włosów

Pełne blasku, zadbane włosy – to marzenie zarówno większości kobiet, jak i mężczyzn. Niestety, czynniki zewnętrzne (wiatr, deszcz, wysoka i niska temperatura) osłabiają je i sprawiają, że tracą one połysk. Codzienne czynności, jak ich suszenie czy prostowanie również mogą negatywnie wpłynąć na strukturę kosmyków. Na szczęście olej kokosowy nierafinowany może być stosowany tak samo do ciała, jak i do pielęgnacji włosów. To naturalny sposób na ich wzmocnienie, odżywienie, ograniczenie ich wypadania oraz przywrócenie pasmom połysku. Olejowanie kosmyków uznawane jest za sposób na ich nawilżenie, przez co nie są kruche, nie łamią się i nabierają zdrowego wyglądu. Jak stosować olej kokosowy do ciała na włosy? Najlepiej użyć go jako maski i pozostawić na głowie przez pół godziny lub dłużej. Następnie powinno się go starannie spłukać.

Zastosowanie oleju kokosowego w domowym spa

Masz dość stresu związanego z nadmiarem obowiązków osobistych i zawodowych? Często w jego wyniku powstają różnego rodzaju napięcia mięśniowe, które powodują dyskomfort oraz ból. Idealnym sposobem na spięte ciało są masaże i inne relaksacyjne czynności, które wykonać można u profesjonalnego fizjoterapeuty lub w swoim domowym spa. Przy tego typu zabiegach można stosować olej kokosowy nierafinowany. Ten produkt poprzez swoje działanie pozwala się odprężyć, a dodatkowo pobudza zmysły. Nadaje się do przygotowania z jego zastosowaniem domowych kosmetyków, takich jak peelingi czy kremy. Nie tylko może korzystnie wpłynąć na skórę i właściwą pielęgnację, lecz również posiada przepiękny, intensywny zapach. Poza tym olej kokosowy do ciała doskonale sprawdza się jako balsam.

Ceny tego produktu to mniej więcej kilkanaście złotych, zależnie od pojemności – większe opakowania mogą kosztować ok. 20-30 złotych.

Naturalny olej kokosowy cieszy się szerokim zastosowaniem w kosmetyce. Warto używać go do codziennej pielęgnacji nie tylko ciała, lecz i włosów.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December