Chleb z mąki orkiszowej

In: Przepisy On:

Lubisz świeże pieczywo prosto z pieca, ale nie miałeś jeszcze okazji spróbować swoich sił w pieczeniu? A może Twoją pasją są domowe wypieki? Zastanawiasz się, jak upiec chleb z pełnoziarnistej mąki orkiszowej na drożdżach? To wcale nie jest takie trudne i skomplikowane! W tym artykule znajdziesz sprawdzony przepis, a także wskazówki i porady. Koniecznie czytaj dalej i poznaj tajniki swojskiego pieczywa!

Podstawowy element diety

Dlaczego warto jeść pieczywo? Produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste są istotnym elementem piramidy żywieniowej. Powinny być więc podstawą jadłospisu dorosłych, osób starszych oraz dzieci. Nie są jednak wskazane w przypadku na przykład alergii pokarmowej, ze względu na nietolerancję składnika, jakim jest gluten. Chleb z mąki orkiszowej jest przede wszystkim pyszny, wilgotny w środku i długo zachowuje świeżość. Uznawany jest za źródło cennych składników odżywczych i witamin. Samodzielne pieczenie chleba w domu wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, dlatego dziś dokładnie omówimy ten temat i przedstawimy sprawdzony przepis na pieczywo z mąki orkiszowej na drożdżach.

Mąka orkiszowa – zalety i zastosowanie

Do czego używa się mąki orkiszowej? Jakie są jej właściwości oraz kto nie powinien jej spożywać? Już wyjaśniamy! Orkisz to nic innego, jak gatunek zboża pszenicznego, które popularność zdobyło już w średniowieczu. Jest to najstarsza na świecie roślina uprawna. W porównaniu do pszennej skrobi, mąka orkiszowa zawiera znacznie więcej magnezu oraz białka i błonnika. Jej zastosowanie jest szerokie, bowiem możesz jej użyć do naleśników, gofrów, pierogów oraz pieczywa, ciast i ciasteczek. Powinni jej jednak unikać osoby, które nie tolerują glutenu bądź chorują na celiakię.

Pieczenie chleba w domowych warunkach

Świeżo upieczony chleb z pełnoziarnistej mąki orkiszowej na drożdżach z pewnością szybko zniknie z kuchennego stołu. Co jednak należy zrobić, aby wypiek był udany? Pieczenie chleba to złożony i czasochłonny proces, który wymaga skupienia. Dziś postaramy się obalić ten mit i udowodnić, że jest to proste. Czy zatem w domowych warunkach możliwe jest uzyskanie podobnego efektu, jak w profesjonalnej piekarni? Oczywiście, że tak! Jeśli szukasz przepisu na chleb z mąki orkiszowej, jesteś w dobrym miejscu.

Co jest niezbędne do upieczenia chleba?

Do upieczenia chleba z pewnością potrzebujesz mąki, w tym przypadku orkiszowej pełnoziarnistej oraz drożdży. W jakie jeszcze składniki musisz się zapatrzyć? Jaki sprzęt warto mieć? Poniżej znajdziesz pełną rozpiskę składników oraz sposób przygotowania.

Składniki:

  • 500 gram mąki orkiszowej,

  • 30 gram świeżych drożdży,

  • 1 łyżeczka soli,

  • 400 ml letniej wody.

Sposób przygotowania:

  • staranie przesiej mąkę do miski, następnie wsyp sól i całość wymieszaj,

  • dodaj pokruszone drożdże (ich konsystencja powinna być płynna) oraz letnią wodę,

  • przez około 10 minut wyrabiaj ciasto i pozostaw do wyrośnięcia na 30-60 minut, aby podwoiło swoją objętość,

  • przełóż ciasto do keksówki i pozostaw na około 15 minut, wierzch chleba możesz udekorować ulubionymi ziarnami,

  • wstaw do nagrzanego na 180 stopni piekarnika na 1 godzinę,

  • po upieczeniu wyjmij chleb z formy i wystudź.

Tak prezentuje się przepis na chleb z mąki orkiszowej. Nie jest on trudny i skomplikowany, lecz z pewnością wymaga cierpliwości i skupienia. Wedle uznania możesz dodać ulubione ziarna, na przykład sezam, słonecznik czy dynię.

Dlaczego warto sięgnąć po pieczywo orkiszowe?

Chleb z mąki orkiszowej jest niezwykle pyszny i aromatyczny, a jego konsystencja sprawia, że pasuje do wielu potraw i dodatków. Można go spożywać zarówno na śniadanie, jak i obiad lub kolację. Z czym najlepiej smakuje ten typ pieczywa? Z pewnością dobrze komponuje się z dodatkiem nabiału, na przykład żółtego sera, mozzarelli czy też camemberta. Świetnie pasują także świeże warzywa i pasty, a także suszone pomidory lub kiszonki. Z czym jeszcze możesz podać chleb orkiszowy? Śmiało możesz dodać ulubioną wędlinę oraz mięsny czy też warzywny pasztet. W wersji na słodko doskonale sprawdzi się dżem, konfitura i powidła. Pieczywo jest także pożywnym dodatkiem do dań głównych oraz zup i kremów. Możliwości zastosowań chleba orkiszowego jest naprawdę wiele!

Teraz już wiesz, jak upiec chleb z mąki orkiszowej oraz z jakimi dodatkami go podać, zatem nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za pieczenie. Przepis nie wymaga długiej listy składników ani profesjonalnego sprzętu czy zdolności kulinarnych, dlatego jego wykonanie nie powinno sprawić problemu. Życzymy powodzenia i smacznego!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December