Olej lniany – właściwości lecznicze, zastosowanie i przechowywanie

In: Przepisy On:

Sprawdź, jakie są właściwości lecznicze oleju lnianego, a także jak go stosować i przechowywać.

W ostatnich latach dzięki coraz większej świadomości dotyczącej działania naszego organizmu chętniej inwestujemy w siebie, dbając o zbilansowaną i pełnowartościową dietę. Doskonale wzbogacają ją różnego rodzaju oleje i oliwy, na czele z naszym dzisiejszym bohaterem, olejem lnianym. Znany już w starożytności, stanowił element diety oraz szeroko pojętej kosmetyki antycznych Greków, Rzymian czy Egipcjan. Dziś, po latach, na nowo zyskuje na popularności. Jakie właściwości wykazywać może olej lniany? Do czego pasuje? W czym może wesprzeć funkcjonowanie naszego organizmu? I w końcu – czy istnieją przeciwskazania do picia oleju lnianego? Zapraszamy do lektury.

Olej lniany – właściwości

Ten tłoczony na zimno z nasion lnu tłuszcz wykazuje wiele interesujący cech. Olej lniany charakteryzuje się wysokim stężeniem kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6, wpływających na działanie układu krwionośnego. W jego składzie znajduję się również witamina E, potocznie zwana witaminą młodości, ze względu na jej pozytywny wpływ na skórę i włosy. Obserwuje się, że olej lniany cechować mogą właściwości antyoksydacyjne, a także, przeciwzapalne. Tym niemniej, należy pamiętać, że służy on jedynie jako wzbogacenie codziennej diety.

Olej lniany – na co działa i co może wspomagać?

Olej lniany wykazuje właściwości, które mogą mieć pozytywne efekty dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Może działać wspomagająco na perystaltykę jelit oraz funkcjonowanie układu trawiennego, wspomóc działanie układu nerwowego czy układu krążenia. Udowodniono również, że olej lniany może wykazywać właściwości wpływające pozytywnie na obniżenie poziomu cholesterolu w ludzkim organizmie.

Olej lniany – właściwości kosmetyczne i zastosowanie w kosmetologii

Również w kosmetyce olej lniany znajduje swoje zastosowanie. Najbardziej rozpowszechnionym jego zastosowaniem w tej dziedzinie jest odżywianie zniszczonych włosów. Olej lniany może wspomóc ich odbudowę, na co wpływ ma wysoką zawartość dobroczynnych substancji takich jak kwasy Omega 3 i Omega 6. W podobny sposób można użyć oleju lnianego do odżywienia paznokci oraz skóry – ich regularne olejowanie przy jego pomocy daje szansę na znaczną poprawę kondycji i wyglądu.

Olej lniany – do czego pasuje i z czym go jeść?

Ten wykazujący prozdrowotne właściwości tłuszcz jest również niezwykle smaczny i znajduje zastosowanie w kuchni. Wybierając olej lniany warto dowiedzieć się, do czego go użyć, by wzbogacić nie tylko dietę, ale i smak potraw.

Jednym z zastosowań oleju lnianego jest dodawanie go do białego sera. Tak zwany gzik wzbogacony w ten sposób jest pysznym dodatkiem do śniadania lub przekąski. Innym zastosowaniem oleju lnianego jest dodawanie go do sałatek, w miejsce bardziej popularnych oliw. Warto natomiast pamiętać, że użycie go do obróbki termicznej mija się z celem. Pod wpływem wysokich temperatur olej lniany traci swoje właściwości prozdrowotne.

Stosując olej lniany w codziennej diecie należy pamiętać o odpowiednim sposobie przechowywania. Należy trzymać go w lodówce lub ciemnym miejscu, gdyż wpływ wysokich temperatur na olej lniany skutkuje jego rozkładem. Butelka, w której jest przechowywany powinna być natomiast wykonana z ciemnego szkła.

Zastosowanie i przeciwwskazania do picia oleju lnianego

Stosowanie oleju lnianego w ramach wzbogacenia swojej codziennej diety to doskonały pomysł. Nie jest on co prawda cudownym lekiem na wszelkie dolegliwości, niemniej, olej lniany posiada, wymienione już, właściwości mogące wspomagać poprawne funkcjonowanie ludzkiego ciała.

Ze względu na wpływ oleju lnianego na perystaltykę jelit istnieją przeciwwskazania do jego picia. Nie zaleca się stosowania oleju osobom będącym bezpośrednio po zabiegach dotykających układu trawiennego lub borykającym się z rozstrojami żołądka i biegunkami.

Również w przypadku zupełnie zdrowych osób picie oleju lnianego w nadmiernych ilościach może wykazać skutki uboczne w postaci z obciążenia wątroby i nerek. Bezpieczna dawka dzienna dla osoby dorosłej wynosi około 2-6 łyżek stołowych – w zależności od masy ciała. Stosując się do powyższych zasad można włączyć ten smaczny i zdrowy składnik do codziennej diety.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December