Jak stosować olej lniany do picia?

In: Przepisy On:

Coraz popularniejsze staje się picie oleju lnianego. Sprawdź, jak stosować go bezpiecznie i efektywnie.

Różnorodne właściwości oleju lnianego skutkują jego zwiększającą się popularnością. Coraz więcej osób pragnąc wzbogacić swoją dietę, decyduje się na zastosowanie go w kuchni lub w formie suplementu. Jednakże, by odpowiednio i bezpiecznie wprowadzić go do codziennego jadłospisu, należy poznać kilka wskazówek dotyczących jego stosowania. Jak pić olej lniany? Jakie dawkowanie stosować w codziennej diecie? Kiedy pić olej lniany – rano czy wieczorem? Zapraszamy do lektury.

Olej lniany – jak stosować i jak działa?

Ze względu na wysoką zawartość witaminy E, kwasów Omega 3 i Omega 6 olej lniany jest doskonałym uzupełnieniem diety, mogącym służyć profilaktyce utrzymywania organizmu w dobrej kondycji. Bywa stosowany jako wzbogacenie potraw, gdyż ze względu na charakterystyczny smak znajduje wielu amatorów. Olej lniany bywa również używany do picia. Stosowany w ten sposób ma oczywiście spełniać funkcję suplementu diety, wspomagającego funkcjonowanie organizmu. Wśród właściwości oleju lnianego wymienia się wsparcie układu krążenia, układu nerwowego, a także perystaltyki jelit. Z powyższych względów włączenie go do codziennego jadłospisu jest doskonałym pomysłem, pod warunkiem zachowania rozsądnego dawkowania.

Jak pić olej lniany?

Biorąc pod uwagę, że olej lniany jest niezwykle zdrowy warto zastanowić się jak stosować go w naszej diecie. Codzienne spożycie, pod warunkiem utrzymania rozsądnych dawek, jest bardzo dobrym pomysłem. Z powodzeniem można stosować olej lniany do picia „na czysto”, w taki sposób jakby to był syrop czy płynny suplement diety. Osobom, dla których jego specyficzny posmak stanowi barierę, można polecić, wspomniane już, stosowanie oleju lnianego w kuchni. Tym niemniej, należy pamiętać, że nie należy poddawać go obróbce termicznej, gdyż utraci wówczas wszystkie swoje dobroczynne właściwości i stanie się przez to bezużyteczny. Najlepszym pomysłem na wykorzystanie oleju lnianego będzie dodanie go do sałat, jogurtów czy białych serów. Dzięki temu potrawy nabiorą ciekawego smaku i wspomogą prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Kiedy pić olej lniany – rano czy wieczorem?

Jakie wskazania w tym zakresie stawia współczesna medycyna naturalna? Zastanawiając się, kiedy pić olej lniany – rano czy wieczorem – warto wziąć pod uwagę jego wpływ na działanie ludzkiego organizmu. Ze względu na właściwości przeczyszczające zaleca się picie oleju lnianego w godzinach porannych, tuż po przebudzeniu. Co więcej, większość dietetyków sugeruje, że najlepiej będzie pić olej lniany na czczo, przed zjedzeniem pierwszego posiłku. Oczywiście, jest to kwestia uwarunkowana w dużym stopniu indywidualnym rytmem organizmu, jednakże warto wziąć wymienione zalecenia pod uwagę w trakcie wprowadzania oleju lnianego do swojej codziennej diety. Natomiast picie oleju lnianego na noc, choć samo w sobie nie jest absolutnie złym pomysłem, nie przełoży się na jego zwiększone działanie na rzecz ludzkiego organizmu.

Olej lniany – dawkowanie i stosowanie na co dzień

Kiedy decyzja o włączeniu oleju lnianego do diety zapadła, należy zastanowić się nad stosowaniem go w odpowiedniej ilości. To niezwykle istotne, ponieważ, pomimo wielu dobroczynnych właściwości, w swoim składzie olej lniany zawiera związki, których nadmierne stężenie w organizmie może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie wątroby oraz nerek. Pijąc codziennie olej lniany należy przyjąć dawkowanie na poziomie od 2 do 6 łyżek stołowych dla osoby dorosłej. Precyzyjniejsze ustalenie dozowania jest uzależnione od wagi osoby go przyjmującej. Warto skorzystać z przelicznika – 1 gram oleju odpowiada 1 kilogramowi masy ciała. Dla dzieci pijących codziennie olej lniany należy przyjąć dawkowanie między 2 a 3 łyżkami stołowymi. Tym niemniej, by mieć pewność, że stosowany olej jest bezpieczny, należy skonsultować jego dozowanie z dietetykiem lub lekarzem rodzinnym. Wówczas można mówić o pewności dotyczącej jego dobroczynnych właściwości, bez zbędnych skutków ubocznych. Warto wykonać ten niewielki wysiłek, by skorzystać ze wsparcia, jakie olej lniany dać może naszemu organizmowi na co dzień.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December