Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany? Jaki olej kokosowy wybrać?

In: Przepisy On:

Olej kokosowy to jeden z najczęściej wybieranych olejów roślinnych. Cieszy się popularnością głównie ze względu na bogactwo składników odżywczych oraz stosunkowo niską cenę. Dzielimy go na dwa podstawowe rodzaje - rafinowany i nierafinowany. Jakie właściwości wykazują oba z nich? Czy olej kokosowy jest zdrowy do smażenia? I jaki olej kokosowy wybrać? Sprawdź!

Czym się różni olej kokosowy rafinowany od nierafinowanego?

Olej kokosowy otrzymywany jest z owoców palmy kokosowej, która występuje naturalnie w Indonezji, Ghanie i Malezji. W przeciwieństwie do większości olejów roślinnych, olej kokosowy w temperaturze pokojowej występuje w stanie stałym. Dzieje się tak dlatego, że posiada bardzo dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. Olej kokosowy jest poddawany procesom obróbki i w zależności od tego, czy jest tłoczony przy użyciu wyższej temperatury, czy też na zimno, dzieli się na dwa rodzaje - olej rafinowany i nierafinowany.Olej nierafinowany kokosowy powstaje podczas tłoczenia na zimno. To najstarsza i najbardziej naturalna metoda jego pozyskiwania, co sprawia, że olej ten charakteryzuje się wyższą ceną oraz wyższą zawartością składników odżywczych. Obróbka termiczna, której efektem jest olej rafinowany, prowadzi bowiem do usunięcia korzystnych dla organizmu tokoferoli, związków polifenolowych i steroli.

Olej kokosowy - rafinowany czy nierafinowany?

Jeśli zastanawiasz się, po jaki olej kokosowy - rafinowany czy nie - sięgnąć, weź pod uwagę właściwości każdego z nich. Jak zostało już wspomniane, olej nierafinowany posiada więcej korzyści dla zdrowia. Cechuje go piękny, typowo kokosowy zapach i delikatny smak orzecha kokosowego. Ma również gęstą konsystencję. Nadaje się świetnie do kosmetyków oraz dań słodkich. Olej rafinowany natomiast jest gorszy od niego pod względem jakości, ale charakteryzuje się większą uniwersalnością. Jego smak i aromat są mniej wyraziste, a przez to słabiej wyczuwalne w potrawach. Jaki olej kokosowy do smażenia sprawdzi się więc najlepiej? Wszystko zależy od Twoich upodobań - jeśli nie lubisz smaku kokosa, możesz sięgnąć po olej rafinowany, który jest delikatniejszy, a dodatkowo posiada dłuższy termin przydatności do spożycia.

Olej kokosowy nierafinowany - zastosowanie

Jaki olej kokosowy powinien znaleźć się w Twojej kuchni? Oba posiadają wiele zalet. Ze względu na wyższą zawartość substancji odżywczych, to jednak olej kokosowy nierafinowany uważa się za korzystniejszy dla zdrowia. Nadaje się doskonale do pielęgnacji cery, włosów i paznokci. Olej kokosowy nierafinowany może zwiększyć jędrność i elastyczność skóry oraz zapobiega starzeniu się organizmu. Może także poprawić metabolizm, a także pomóc walczyć z łuszczycą. Niektórzy używają go także do dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Jak jeszcze warto wykorzystać olej kokosowy nierafinowany? Do smażenia! Jego intensywne zapach i smak sprawią, że smażenie na oleju kokosowym wytłaczanym na zimno nada potrawom niesamowity aromat i zamieni nawet proste przepisy w wyjątkowe i wartościowe dania.

Olej kokosowy posiada mnóstwo cennych składników odżywczych. Olej kokosowy nierafinowany tłoczony na zimno zawiera więcej wartościowych substancji i jest korzystniejszy dla zdrowia, lecz olej rafinowany również jest bardzo bezpieczny, a przy tym zapewnia większą uniwersalność kulinarną.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December