Olej kokosowy – właściwości i zastosowanie, działanie, przeciwwskazania

In: Przepisy On:

W dzisiejszych czasach konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i aktywni. Wiele osób zaczyna poszukiwać nowych rozwiązań i alternatyw dla dobrze znanych produktów. Dotyczy to zarówno gastronomii, jak i kosmetyki – często nie zadowalają nas szeroko dostępne rozwiązania i dążymy do ich doskonalenia. Przykładem produktu, po który sięga coraz więcej osób, jest olej kokosowy. Do czego jest używany? Bywa traktowany jako zamiennik powszechnie stosowanych tłuszczy w kuchni, ale także wykorzystuje się go w kosmetyce. Jakie jeszcze zastosowanie może mieć olej kokosowy? Jakie właściwości się mu przypisuje? Zapraszamy do lektury!

Skąd pochodzi olej kokosowy?

Olej kokosowy jest olejem roślinnym, nazywanym często także masłem kokosowym lub tłuszczem kokosowym. Pozyskuje się go z twardego miąższu orzecha palmy kokosowej, czyli z tak zwanej kopry. W celu wyprodukowania oleju miąższ poddrzewa się i tłoczy. Gotowy już, zimny olej kokosowy ma postać twardej, białej masy. Po podgrzaniu zmienia konsystencję na płynną, a barwę na żółtawą.

Olej kokosowy zaliczany jest do tak zwanych „superfood” i przypisuje mu się wiele dobroczynnych właściwości. Swoje zastosowanie olej kokosowy znajduje w wielu branżach – wykorzystywany jest do produkcji kwasów tłuszczowych, alkoholi, a także świec oraz uszlachetniających powłok włókienniczych. Najpowszechniej jednak olej z orzecha palmy kokosowej stosowany jest w gastronomi i kosmetyce.

Dlaczego warto postawić na olej kokosowy? Właściwości produktu

Wiele osób zastanawia się, czy olej kokosowy jest zdrowy? Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy wskazują, że produkt ten zawiera duże ilości kwasów nienasyconych. Inni specjaliści wskazują, że ich ilość nie ma znaczenia, gdyż posiadają inną budowę, a więc są trawione i wchłaniane przez organizm w inny sposób, niemający negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Zastanawiając się nad tym, czy olej kokosowy jest zdrowy, czy nie, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że jest on tłuszczem i jest kaloryczny, więc – jak każdy inny produkt z tej grupy – spożywany powinien być w rozsądnych ilościach.

Co zawiera olej kokosowy? Przede wszystkim jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych MCT, a dzięki temu przypisuje mu się właściwości wspomagające walkę z nadwagą. Średniołańcuchowe trójglicerydy mogą wpływać także na zwiększenie poziomu energii, regulację cholesterolu, zwalczanie bakterii i wirusów, poprawę stanu skóry czy łagodzenie objawów Alzheimera.Olejowi kokosowemu przypisuje się właściwości potencjalnie wskazane przy leczeniu cukrzycy, łagodzące napady padaczkowe czy przyspieszające gojenie się ran. Olej kokosowy uznawany jest także za bogate źródło wapnia, żelaza, potasu, magnezu, fosforu, cynku, sodu, kwasu foliowego oraz witamin – E, B2, B6, C i K.

Olej kokosowy – zastosowanie w kuchni

Najpopularniejsze zastosowanie oleju kokosowego wiąże się zdecydowanie z najróżniejszymi aktywnościami kulinarnymi. Do czego może przydać się olej kokosowy w kuchni? Ten wyjątkowy produkt sprawdzi się jako zamienniki masła oraz margaryny. Użyć go można do pieczenia ciast, ciastek i tortów. Bardzo często tłuszcz ten wykorzystuje się do przygotowywania czekolady, a także różnego rodzaju sosów. Wiele osób wykorzystuje olej kokosowy do smażenia, należy jednak pamiętać, że w tym celu stosuje się raczej olej rafinowany. Długie smażenie na oleju nierafinowanym nie jest wskazane, jednak można go spokojnie wykorzystać do krótkiego smażenia, o temperaturze dymienia wynoszącej 180°C (na przykład do naleśników, placków, ryb, mięs i warzyw). Zastosowanie oleju kokosowego nierafinowanego jest szerokie, a przy – co warto podkreślić – ten typ produktu uznawany jest za zdrowszy. Proces rafinacji pozbawia bowiem produkt wielu korzystnych związków chemicznych.

Olej kokosowy – właściwości kosmetyczne

Gastronomia to nie jedyna dziedzina, w której coraz częściej wykorzystuje się tłuszcz pozyskiwany z orzechów palmy kokosowej. Nie każdy wie, że olej kokosowy znajduje zastosowanie także w kosmetyce. Zawartym w oleju kwasom laurynowym i kaprylowym przypisuje się działanie przeciwbakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Minerały i witamina E natomiast może działać antyrodnikowo. Olej kokosowy wpływać może pozytywnie na nawilżenie skóry, normalizację pracy gruczołów łojowych oraz stymulować odnowę międzykomórkową. Olej kokosowy stosować można bezpośrednio na skórę w celu jej nawilżenia, wygładzenia, odżywienia, regeneracji przesuszonych partii czy łagodzenia oparzeń. Często staje się też on składnikiem różnego rodzaju kremów, balsamów i preparatów kosmetycznych.

Gdzie kupić olej kokosowy?

Zastosowanie oleju kokosowego w różnych obszarach i dziedzinach jest bardzo szerokie. Przy zakupie produktu warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie i jakość, tylko wysokiej klasy olej kokosowy zapewni pełnię walorów smakowych oraz odżywczych. Dlatego też osoby zainteresowane tłuszczem pozyskiwanym z miąższu orzechów palmy kokosowej zachęcamy do skorzystania z produktów tłoczonych w Olejarni Skolej.

Olej kokosowy – rafinowany czy nierafinowany?

Coraz więcej osób sięga w kuchni po olej kokosowy – alternatywę dla popularnych tłuszczów roślinnych. Nic w tym dziwnego, produkt ten ma szerokie zastosowanie, nadaje się do przyrządzania różnych potraw i sosów, używany jest jako zamiennik masła i margaryny oraz do smażenia. Wśród użytkowników tego wyjątkowego, zaliczanego do tak zwanych „superfood” produktu, często pojawia się pytanie, jaki olej kokosowy wybrać? Czy olej kokosowy powinien być rafinowany, czy nie? Zapraszamy do lektury wpisu, w którym przybliżymy, czym różnią się te dwa typy tłuszczów pozyskiwanych z miąższu orzecha kokosowego oraz podpowiemy, jaki olej kokosowy jest lepszy do określonych zastosowań.

Czym charakteryzuje się olej kokosowy nierafinowany?

Nierafinowany olej kokosowy pozyskuje się w wyniku tłoczenia na zimno. Proces ten jest z jednej strony naturalny, z drugiej – długotrwały i mniej efektywny niż rafinacja. Dlatego też cena nierafinowanego oleju kokosowego jest zazwyczaj wyższa od oleju pozyskiwanego w wyniku procesu rafinacji. Podczas tłoczenia tłuszcz kokosowy nie jest poddawany działaniu wysokich temperatur, z tego względu nie traci on swoich właściwości odżywczych. Olej nierafinowany zachowuje naturalny aromat kokosa oraz jego smak. Czas jego przechowywania jest niestety dość krótki, istnieje bowiem ryzyko zjełczenia produktu.

Z uwagi na bogactwo składników odżywczych nierafinowany olej kokosowy polecany jest do wykorzystywania podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Nakłada się go na włosy lub skórę, gdyż przypisuje się mu właściwości odżywiające, łagodzące i nawilżające. Olej koksowy nierafinowany stosować można także w kuchni na zimno – jako dodatek do sałatek, sosów, deserów etc. Należy pamiętać, że na oleju nierafinowanym nie powinno się długo smażyć – ten typ tłuszczu nadaje się do smażenia krótkiego, w niskiej temperaturze dymienia.

Rafinowany olej kokosowy – kiedy warto go zastosować?

Olej kokosowy poddany skomplikowanemu procesowi rafinacji jest bardziej przetworzony niż olej tłoczony na zimno. Proces rafinacji, czyli oczyszczania, przeprowadzany jest przy użyciu wysokich temperatur, których skutkiem ubocznym jest pozbawienie oleju jego naturalnego smaki i zapachu kokosa. Pod wpływem ciepła olej traci także wiele cennych składników odżywczych, między innymi część polifenoli, tokoferoli i steroli.

Rafinowany olej kokosowy jest jednak dużo trwalszy od oleju tłoczonego, można go zatem długo przechowywać. Produkt ten ma także wyższą temperaturę palenia, a dzięki temu nadaje się do smażenia i pieczenia. Oleju rafinowanego nie powinno się używać do stosowania na zimno, ani do zabiegów pielęgnacyjnych.

Jaki olej kokosowy wybrać – rafinowany czy nierafinowany?

Wybór rodzaju oleju kokosowego uzależniony jest od przeznaczenia. Wiele osób zastanawia się, jaki olej kokosowy do smażenia będzie najlepszy. Jeśli planujemy długie smażenie, powinniśmy postawić na rafinowany olej kokosowy. Do krótkiego smażenia, w trakcie którego temperatura dymienia nie przekroczy 180°C, sprawdzi się także kokosowy olej nierafinowany. Z uwagi na swoją specyfikę oraz proces produkcji ten typ oleju będzie odpowiedni także do stosowania w kuchni na zimno. Rafinowany olej kokosowy nie powinien być stosowany na zimno.

Wiele osób zastanawia się także, jaki olej kokosowy wybrać do pielęgnacji włosów oraz skóry. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie także olej nierafinowany, z uwagi na większą zawartość składników odżywczych.

Jaki olej kokosowy kupić?

Osoby zastanawiające się, jaki olej koksowy wybrać, powinny w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie, do jakich celów chcą użyć produktu i na tej podstawie podjąć decyzję, czy wybrać olej rafinowany, czy nierafinowany. Warto także zwrócić uwagę na jakość wyrobów i wybierać te, które zostały przygotowane z najwyższą starannością tak jak te przygotowane w Olejarni Skolej. Tylko wysokiej jakości olej kokosowy zachowa swoje właściwości i będzie odpowiedni do zastosowania w kuchni lub w celach pielęgnacyjnych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December