Olej z ogórecznika – właściwości i zastosowanie, działanie, przeciwwskazania

In: Przepisy On:

W wyniku tłoczenia na zimno ziaren ogórecznika lekarskiego powstaje olej z ogórecznika. Właściwości tego produktu mogą okazać się zaskakujące. Wysoka zawartość witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz związków takich jak np. flawonoidy, umożliwia szerokie zastosowanie oleju z ogórecznika. Jego działanie może być pomocne w utrzymaniu zdrowia całego organizmu, a także w zatrzymaniu rozwoju wielu rodzajów schorzeń. Co warto wiedzieć? Sprawdź!

Olej z ogórecznika – właściwości i zastosowanie

Poprzez mechaniczne wyciskanie w niskiej temperaturze, powstaje tłoczony na zimno, nierafinowany i niefiltrowany olej z nasion ogórecznika. Właściwości produktu mogłyby zostać utracone pod wpływem działania wysokiej temperatury. Ogórecznik lekarski jest bowiem bogaty w liczne witaminy, minerały i związki mogące wykazywać działanie prozdrowotne. Cechuje się on m.in. wysoką zawartością witamin A i C. Potas, magnez, żelazo oraz cynk to z kolei pierwiastki, w które bogaty jest olej z nasion ogórecznika. Działanie bakteriobójcze specyfiku można przypisywać z kolei zawartym w nim garbnikom i saponinom. Olej ten charakteryzuje się również wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym szczególnie kwasu gamma-linolenowego. Wiele z tych związków może wykazywać pozytywne działanie na skórę, dlatego też olej z nasion ogórecznika można stosować zarówno doustnie, jak i zewnętrznie. 

Olej z nasion ogórecznika – działanie

W przypadku występowania wielu schorzeń godnym uwagi rozwiązaniem może okazać się olej z ogórecznika lekarskiego. Właściwości przeciwzapalne rośliny mogą być pomocne dla osób zmagających się m.in. z atopowym zapaleniem skóry czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Spożywanie oleju może również działać w sposób osłonowy na błony śluzowe żołądka. W przypadku przeziębień oraz grypy również warto rozważyć sięgnięcie po olej z ogórecznika. Działanie uznawane za przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne produktu może bowiem wesprzeć walkę z chorobą. Olej ten może wpływać również pozytywnie na stan układu krążenia poprzez obniżenie poziomu cholesterolu oraz zmniejszenie agregacji krwinek. Jego regularne przyjmowanie może również pomóc łagodniej przejść okres menopauzy oraz zmniejszyć dolegliwości w trakcie menstruacji. O czym jednak należy pamiętać, decydując się na olej z ogórecznika? Przeciwwskazania do jego stosowania to ciąża oraz przyjmowanie leków rozrzedzających krew.

Olej z ogórecznika – właściwości kosmetyczne

Olej z ogórecznika można nakładać bezpośrednio na skórę, gdyż jest on delikatny w działaniu. Jego stosowanie może przynieść pożądane efekty osobom o każdym typie cery. Umiejętnej pielęgnacji wymaga szczególnie cera wrażliwa, trądzikowa i naczynkowa, dlatego olej ten może pomóc w uszczelnieniu naczyń krwionośnych oraz złagodzeniu podrażnień. Nawilżenie i ochrona skóry przed utratą wody to kolejne właściwości, jakimi może wykazać się olej z ogórecznika. Na włosy również stosowanie tego specyfiku może mieć pozytywny wpływ. Przypisuje się mu działanie nawilżające, odżywiające oraz wygładzające. Nawet z zamiarem łagodzenia stanów zapalnych skóry głowy oraz w przypadku łuszczycy można aplikować olej z ogórecznika. Jak stosować ten produkt? Można wykonać nim zwykłe olejowanie, jeśli chodzi o włosy, natomiast w przypadku stosowania na skórę wystarczy bezpośrednio wklepać niewielką jego ilość lub połączyć go z lekkim kremem.

Olej z ogórecznika – przechowywanie

Bardzo istotną kwestią jest to, w jaki sposób przechowywany jest olej z nasion ogórecznika. Działanie specyfiku może bowiem zostać znacząco osłabione w przypadku, gdy produkt przechowywany jest w sposób nieprawidłowy. Dlatego też powinno się go umieszczać w suchym oraz chłodnym miejscu. Optymalna temperatura wynosi od 8°C do 10°C. Wówczas olej jest w stanie zachować swoje cenne właściwości nawet przez 6 miesięcy od momentu otwarcia butelki. Ważny jest jeszcze jeden aspekt, jeśli chodzi o olej z ogórecznika. Dawkowanie zalecane w przypadku stosowania doustnego to łyżeczka dziennie. Można dodawać olej do różnego rodzaju potraw, ale bez stosowania obróbki termicznej. Dzięki temu zyskuje się pewność, że wszystkie składniki odżywcze pozostaną w pełni zachowane.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu wiesz już wystarczająco dużo o oleju z ogórecznika!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December