Olej z rokitnika – właściwości i zastosowanie, działanie, przeciwwskazania

In: Przepisy On:

Coraz więcej osób wykazuje się świadomością istoty holistycznego podejścia do troski o swój organizm. Oznacza to dbałość zarówno o regularność i odpowiednią długość snu, zbilansowane odżywianie, wysiłek fizyczny, ale także rytuały pielęgnacyjne. Składowa niniejszych aspektów odpowiada bowiem za ogólne dobre samopoczucie, mające bezpośrednie przełożenie na komfort i jakość codziennego funkcjonowania. W trosce o dobrostan coraz chętniej wykorzystywane są preparaty pochodzenia naturalnego, które znajdują swoje zastosowanie jednocześnie na gruncie spożywczym i kosmetycznym. Jednym z nich jest olej z rokitnika – produkt, powstały w wyniku tłoczenia na zimno nasion rokitnika, zwłaszcza nieoczyszczony i nierafinowany. Jakie są właściwości oleju z rokitnika? Jak stosować olej z rokitnika? Aby się dowiedzieć, czytaj dalej!

Olej z rokitnika – właściwości

Jeśli chodzi o właściwości uważane za zdrowotne, należy pamiętać, że żaden produkt – nawet ten naturalny, pochodzenia roślinnego – nie zagwarantuje zdrowia bez świadomej i regularnej troski o własną kondycję fizyczną i psychiczną przy wsparciu lekarzy, racjonalnego i zbilansowanego żywienia, aktywności fizycznej i wypoczynku. Działanie oleju z rokitnika, jak i innych substancji otrzymanych w wyniku tłoczenia, należy więc traktować jako wsparcie starań o zdrowie, nie zaś jako produkt leczniczy, którego stosowanie wiąże się z gwarancją uzyskania konkretnych rezultatów. Z pewnością warto zmyślnie wykorzystywać liczne, cenione przez szerokie grono osób właściwości oleju z rokitnika. A tych jest wiele, bowiem olej z rokitnika zawiera:

  • witaminy, zwłaszcza z grupy B, ale również witaminy E, F, K, P,

  • prowitaminy, zwłaszcza A oraz D,

  • kwas foliowy,

  • flawonoidy, zwłaszcza kwercetynę i rutynę,

  • antocyjany,

  • fosfolipidy,

  • garbniki,

  • kwasy organiczne,

  • makro – i mikroelementy.

Olej z rokitnika – zastosowanie „od wewnątrz”

Za sprawą swojego szerokiego zastosowania, olej z rokitnika cieszy się coraz większą popularnością wśród świadomych znaczenia wysokiej jakości produktu konsumentów. Olej z rokitnika na żołądek stosowany jest głównie w celu usprawnienia metabolizmu. Uznawany jest także za działający kojąco na różnorodne stany zapalne, nadżerki i owrzodzenia, a co za tym idzie – łagodzący odczuwanie związanego z ich obecnością dyskomfortu oraz zapobiegający ich rozwojowi. Dawkowanie oleju z rokitnika w takim wypadku zakłada spożywanie go 3 razy dziennie po jednej łyżeczce na około 30 min przed posiłkiem.

Ze względu na swoje właściwości, olej z rokitnika do picia to niejedyne zastosowanie, które produkt znajduje w stosowaniu tak zwanym od wewnątrz. Ten niepoddawany rafinacji zachowuję pełnie składników odżywczych. W towarzystwie przypraw rewelacyjnie sprawdza się zatem jako sos do sałat, świeżych warzyw, makaronu oraz tostów, bowiem jego smak i aromat są bardzo intensywne. Wielu smakoszy stosuje go zamiennie z oliwą. To bowiem ciekawa alternatywa, która dostarcza odpowiedzi nie tylko na pytanie, jak pić olej z rokitnika, ale także, z czym go jeść.

Olej z rokitnika – zastosowanie „od zewnątrz”

Właściwości kosmetyczne oleju z rokitnika są naprawę rozmaite. Aplikuje się go skórę z wielu powodów i w odmiennych celach. Olej z rokitnika na włosy i skórę głowy zazwyczaj stosowany jest jako wsparcie w walce z łupieżem czy wypadaniem włosów, ale nie tylko. Powszechnie doceniany jest za właściwości regenerujące strukturę zniszczonych włosów, wykazując cechy mogące poprawiać ich odżywienie, a co za tym idzie – zapewnić elastyczność oraz połysk. Jak stosować olej z rokitnika na włosy? Podczas procedury olejowania warto wykorzystać go zarówno na skalp, jak i całą długość włosów. Zakłada ona wcieranie oleju, po upływie około godziny zemulgowanie go odżywką, a następnie zmycie całości szamponem. Dla uzyskania efektu dogłębnego nawilżenia często na koniec stosowana jest również odżywka emolientowa. Każdorazowo warto planować pielęgnację z uwzględnieniem porowatości włosów oraz ich ogólnej kondycji.

Wcierany na skórę olej z rokitnika najczęściej stosowany jest w celu złagodzenie widoczności drobnych zmarszczek. To jednak jego niejedyne zastosowanie. Niekiedy wykazuje on również działanie ujednolicające koloryt skóry, np. w przypadku przebarwień. Kolejne wartościowe działanie przypisuje się olejowi z rokitnika na łuszczycę, bowiem może łagodzić towarzyszące jej stany zapalne, swędzenie i pieczenie, a ponadto nawilżać. Zastosowanie oleju z rokitnika w tym celu nie ogranicza się wyłącznie do olejowania – jeśli obserwuje się na swojej skórze pożądane efekty, można go łączyć z ulubionymi, delikatnymi i naturalnymi kosmetykami do twarzy i ciała. Tak więc, działanie oleju z rokitnika na skórę może być naprawdę różnorodne. Aplikację warto dostosowywać do kondycji skóry, jej potrzeb oraz obserwowanych rezultatów stosowania.

Olej z rokitnika – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania oleju z rokitnika są ostre stany zapalne, zwłaszcza trzustki, wątroby i pęcherzyka żółciowego. Zazwyczaj jego użycie nie jest rekomendowane także osobom, borykającym się z kamicą żółciową. Stosując jakiekolwiek oleje i preparaty, trzeba wnikliwie obserwować reakcję organizmu i w razie konieczności konsultować ich użycie ze specjalistami. Dawkowanie oleju z rokitnika to zazwyczaj składowa zaleceń lekarza – trychologa, gastrologa lub innego, a także kwestia indywidualnych potrzeb, preferencji i reakcji organizmu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December