Olej kokosowy na skórę – jakie ma działanie?

In: Olejarnia On:

Olej kokosowy to naturalny produkt uzyskiwany w wyniku tłoczenia miąższu kokosa. I choć konsystencją przypomną kremowe masło, zapachem i smakiem świeży kokos, przywodząc na myśl skojarzenia z jedzeniem, jego zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do gotowania. Olej kokosowy do pielęgnacji skóry może sprawdzić się bowiem podobnie co wysokiej jakości organiczne kosmetyki o prostym, a w dodatku wegańskim składzie. Jakim działaniem może wykazać się olej kokosowy i jak stosować go na skórę? Zachęcamy do czytania!

Olej kokosowy a potrzeby skóry

Każda skóra jest inna. I nie chodzi tu jedynie o rozróżnienie na normalną, tę z tendencją do przesuszania i tę ze skłonnościami do przetłuszczania. Choroby skóry, nadwrażliwość na różnego rodzaju czynniki, indywidualne predyspozycje i potrzeby, naturalne procesy starzeniowe, tryb życia – to nadal nie wszystkie aspekty, które sprawiają, że pielęgnacja powinna być umiejętnie dobrana, czyli spersonalizowana. Ten sam produkt, nawet w pełni naturalny i posiadający szereg cenionych właściwości, nie stanowi gwarancji osiągnięcia zamierzonego rezultatu, np. w postaci dogłębnego nawilżenia. Pozytywny efekt jest bowiem często składową wielu różnych czynników. I tak w przypadku skóry, niebagatelną rolę, jeśli chodzi o wpływ na jej kondycję, odgrywa odżywianie i ogólnie pojęty zdrowy tryb życia. W świetle tego stosowanie wysokiej jakości produktów, takich jak olej kokosowy, który można zarówno spożywać, jak i aplikować na skórę, należy traktować jako wsparcie w świadomej, dobranej do swoich potrzeb i regularnej pielęgnacji oraz trosce o dobrostan organizmu.

Właściwości oleju kokosowego

Kremowa konsystencja i piękny zapach to niejedyne cechy oleju kokosowego, za sprawą których może być on stosowany na skórę jak balsam. W jego składzie można znaleźć bowiem liczne składniki, którym przypisuje się właściwości odpowiedzialne za:

 • ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr czy silne słońce,

 • przeciwdziałanie nadmiernej utracie wody, a tym samym – przesuszeniu skóry,

 • łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych w przebiegu chorób,

 • przyspieszanie procesu gojenia się ran poprzez stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych naskórka,

 • poprawę napięcia i elastyczności skóry.

Olej kokosowy stosowany jest z zamiarem osiągnięcia wymienionych wyżej rezultatów, ponieważ w swoim składzie zawiera:

 • nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe,

 • witaminy z grupy B (B2, B6), C oraz E,

 • kwas foliowy,

 • potas,

 • wapń,

 • fosfor,

 • magnez,

 • żelazo,

 • sód,

 • cynk.

Warto pamiętać, że pełnię wymienionych właściwości może zachować jedynie nierafinowany, tłoczony na zimno olej kokosowy. W procesie rafinacji, a mianowicie podgrzewania miąższu kokosa (kopry) do wysokiej temperatury podczas tłoczenia, zanika nie tylko charakterystyczny kokosowy zapach i smak, ale także większość wspomnianych właściwości odżywczych. Są one cenione przez wielu zwolenników naturalnych produktów nie tylko z perspektywy odżywiania organizmu, ale także pielęgnacji ciała.

Olej kokosowy na suchą skórę i nie tylko

Niewątpliwie pierwszym skojarzeniem związanym z pielęgnacją skóry jest zapobieganie jej suchości. To powszechny problem, z którym borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety w różnym wieku. Regularne balsamowanie ciała po kąpieli to ważny krok w stronę troski o gospodarkę wodną skóry, której uregulowanie jest niezbędne do dogłębnego nawilżenia. Nie sposób w tym momencie nie wspomnieć również o istocie nawadniania organizmu od wewnątrz, a więc regularnym piciu dużych ilości wody każdego dnia. Jedynie takie podejście może okazać się skuteczne w walce z suchością skóry. Olej kokosowyw przypadku suchej skóry może dobrze sprawdzić się zarówno jako dodatek do ulubionego balsamu, jak i ciepłej kąpieli, nadając skórze oczekiwanej gładkości i miękkości.

Rytuały pielęgnacyjne z użyciem oleju kokosowego

W domowym zaciszu można urządzić sobie prawdziwe spa, w którym motywem przewodnim samodzielnie wykonywanych rytuałów pielęgnacyjnych będzie olej kokosowy. Kremowa, niemal maślana konsystencja produktu w połączeniu z kryształami cukru pozwoli w łatwy i szybki sposób uzyskać domowej roboty peeling o w pełni naturalnym składzie. Może z powodzeniem zastąpić również kosmetyk do szczotkowania ciała. Roztopiony pod wpływem ciepła dłoni olej kokosowy znajduje swoje zastosowanie także jako aromatyczny olejek do masażu. Roztoczy słodki zapach orzecha kokosowego, a lejąca konsystencja umożliwi dokładne rozprowadzenie go po masowanych partiach ciała. Wiele osób wybiera go także do olejowania włosów, do którego – w zależności od stopnia porowatości – nadają się różnego rodzaju oleje spożywcze.

Jak widać, kosmetycznych zastosowań oleju kokosowego jest dokładnie tyle, ile indywidualnych potrzeb i preferencji w zakresie pielęgnacji. Mamy nadzieję, że ten wpis dostarczył przydatnych informacji, a przede wszystkim inspiracji w zakresie stosowania na skórę. Jeden produkt może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno w kuchni, jak i w łazience, co czyni go wygodnym, ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December