Olej rzepakowy – rafinowany czy nierafinowany?

In: Olejarnia On:

Olej rzepakowy posiada wiele uznawanych za wartościowe właściwości. Bogaty w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe może okazać się wsparciem w holistycznej trosce o organizm. W jakiej wersji najlepiej go spożywać? Czym różni się olej rzepakowy rafinowany od nierafinowanego? Sprawdź, po który z nich sięgnąć!

Olej rzepakowy posiada wiele uznawanych za wartościowe właściwości. Bogaty w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe może okazać się wsparciem w holistycznej trosce o organizm. W jakiej wersji najlepiej go spożywać? Czym różni się olej rzepakowy rafinowany od nierafinowanego? Sprawdź, po który z nich sięgnąć!

Olej rzepakowy – skład i właściwości

Olej rzepakowy to olej z nasion rzepaku, który wyróżnia się przede wszystkim bogatym składem oraz głębokim smakiem i aromatem. Nadaje się świetnie do gotowania i zabiegów kosmetycznych. Zdaniem wielu wykazuje działanie nawilżające, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawiera dużo witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki temu potencjalnie może mieć pozytywne działanie, które wesprze starania mające na celu m.in. zapobieganie chorobom serca i układu krążenia. W powszechnej opinii panuje przekonanie o pozytywnym wpływie oleju rzepakowego na działanie mózgu.

Olej rzepakowy - skład i wlaściwości

Nierafinowany i rafinowany olej rzepakowy – jak powstają?

Zanim olej rzepakowy trafi na sklepowe półki, musi najpierw zostać wydobyty z rozdrobnionych nasion rzepaku. To, co dzieje się z nim później, zależy od sposobu jego obróbki. Wersje są dwie – olej może być tłoczony na zimno lub na gorąco. Jeśli jest tłoczony na zimno, nie zostaje poddany obróbce termicznej. Tak powstaje nierafinowany olej rzepakowy, który nazywany jest inaczej dziewiczym. Za sprawą tego uważany jest za zdrowszy i bezpieczniejszy dla organizmu. Natomiast w przypadku obróbki na gorąco, olej przechodzi jeszcze przez proces ekstrakcji i rafinacji, czyli „oczyszczania” przy użyciu bardzo wysokich temperatur. Wynikiem tego zabiegu jest przetworzony olej rafinowany, który nie posiada takich samych wartości odżywczych, jak jego tłoczony na zimno odpowiednik.

Olej rzepakowy – rafinowany czy nierafinowany?

Który z olejów wybrać? Rafinowany czy nierafinowany? Uznawany za mniej wartościowy jest olej rzepakowy rafinowany. Dlaczego? Warto wskazać dwa powody. Po pierwsze – do jego wytwarzania zazwyczaj używa się nasion nieco słabszej jakości, a po drugie – obróbka termiczna „zabija” całą wartość odżywczą, jaka się w nich kryje. Podczas rafinacji nienasycone kwasy tłuszczowe zamieniają się w uznawane za niesprzyjające zdrowiu tłuszcze trans. Utracone zostają także inne składniki, takie jak witaminy, błonnik, białko i minerały.

Olej rzepakowy nierafinowany – właściwości

Tłoczenie na zimno to jeden z najprostszych i najbardziej naturalnych sposobów pozyskiwania olejów. Nierafinowany olej rzepakowy wytwarzany jest z nasion wyższej jakości, a proces jego powstawania znacznie mniej obciąża środowisko naturalne. Jego smak cieszy się większym uznaniem, zaś kolor określany jest jako głęboki. Może również posiadać pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, ponieważ nie traci w procesie produkcji wszystkich cenionych, wspomnianych wcześniej składników, między innymi witamin i zdrowych tłuszczów. Dzięki temu może okazać się wsparciem w walce z cukrzycą, miażdżycą oraz innymi chorobami serca.

Olej rzepakowy nierafinowany do smażenia – czy warto?

Olej rzepakowy bardzo często znajduje swoje zastosowanie w kuchni. Zalecany jest przede wszystkim jako dodatek do sosów czy sałatek. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu, nadaje się też do gotowania. Jaki olej rzepakowy do smażenia sprawdza się najlepiej? Olej rzepakowy rafinowany ma bardzo wysoką temperaturę dymienia (na poziomie ok. 204-240°C), w związku z czym stanowi najpopularniejszy wybór do smażenia i pieczenia. Nie należy jednak skreślać jego drugiej wersji. Nierafinowany olej rzepakowy również okaże się przydatny do obróbki termicznej jedzenia – mimo że może podczas niej stracić nieco wartości odżywczych.

Decydując się na włączenie oleju rzepakowego do swojej diety, warto traktować go jako jej urozmaicenie, a nie sposób na zapewnienie organizmowi wszystkich niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych w postaci witamin i minerałów.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December