Olej rzepakowy – właściwości i zastosowanie, działanie, przeciwwskazania

In: Olejarnia On:

Olej rzepakowy cieszy się coraz większą popularnością wśród konsumentów wybierających produkty pochodzenia naturalnego. Chętnie wykorzystywany jest przede wszystkim do gotowania oraz naturalnych kuracji urodowych. Jakie właściwości i działanie wykazuje olej rzepakowy? Czy zdrowy to produkt i w jakiej formie warto go wykorzystywać? Sprawdź!

Olej rzepakowy cieszy się coraz większą popularnością wśród konsumentów wybierających produkty pochodzenia naturalnego. Chętnie wykorzystywany jest przede wszystkim do gotowania oraz naturalnych kuracji urodowych. Jakie właściwości i działanie wykazuje olej rzepakowy? Czy zdrowy to produkt i w jakiej formie warto go wykorzystywać? Sprawdź!

Jaki skład ma olej rzepakowy?

Olej rzepakowy to produkt pozyskiwany z nasion rzepaku, czyli kwitnącej na żółto rośliny o czarnych nasionach i powszechnie cenionych właściwościach. Uważa się go za jedną z najbardziej oleistych roślin na świecie. Jego głównym składnikiem odżywczym jest oczywiście tłuszcz. Co ważne jednak, w oleju rzepakowym dominują nienasycone kwasy tłuszczowe, wśród których przeważają kwas oleinowy i linolowy. Kwasy te uchodzą za pozytywnie wpływające na pracę mięśnia sercowego. Olej rzepakowy zawiera ponadto witaminy A, E i K, a do tego jest bogatym źródłem steroli roślinnych, które mogą wspierać starania zmierzające do obniżenia poziomu tak zwanego złego cholesterolu w organizmie.

Olej rzepakowy – właściwości

Olej rzepakowy posiada bogaty skład, dzięki czemu jest doceniany przez coraz szersze grono konsumentów. O ile jest stosowany z umiarem – a także tłoczony na zimno, nad czym pochylimy się później – powinien być całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Co więcej, jego spożycie może nieść ze sobą wiele potencjalnych korzyści. Ponieważ stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz antyoksydantów, może wspierać działanie układu krwionośnego, nerwowego i odpornościowego. Uważa się również, że może zwiększać zasoby energetyczne, sprzyjając utracie masy ciała oraz – ze względu na obecność przeciwutleniaczy i polifenoli – opóźniać proces starzenia organizmu. Niektóre badania pokazują ponadto, że olej rzepakowy może poprawiać profil lipidowy krwi, co sprzyja obniżaniu poziomu tak zwanego złego cholesterolu w organizmie. Ze względu na witaminy, które się w nim znajdują, przede wszystkim A, E i K, może także pozytywnie wpływać na krzepnięcie krwi oraz kondycję skóry i oczu.

Olej rzepakowy - wlaściwości i zastosowanie

Olej rzepakowy – zastosowanie

Wiesz już, jakim składem cechuje się olej rzepakowy. Nienasycone kwasy tłuszczowe oraz wiele witamin, które w sobie zawiera, odpowiadają za wiele ważnych procesów w organizmie. W jaki sposób go stosować, aby cieszyć się tymi właściwościami? Olej rzepakowy wykorzystuje się najczęściej jako składnik do gotowania – nadaje się świetnie np. do sosów czy sałatek. Warto jednak pamiętać, aby używać go na zimno, gdyż podgrzany traci swoje właściwości. Olej rzepakowy można także włączyć do kuracji kosmetycznych. Ponieważ może wykazywać działanie nawilżające, oczyszczające oraz przeciwutleniające, nadaje się świetnie do wszelkiego rodzaju maseczek czy innych preparatów wykorzystywanych do rytuałów pielęgnacyjnych. Stosować go można na skórę, włosy oraz paznokcie.

Olej rzepakowy – rafinowany czy nierafinowany?

Pomimo opisanych wyżej zalet, możesz zadawać sobie pytanie, czy olej rzepakowy jest szkodliwy. Odpowiedź może Cię zaskoczyć, bowiem olej rzepakowy w wersji rafinowanej może okazać się znacznie mniej wartościowy. Co to znaczy? Olej rzepakowy może być tłoczony na zimno i na ciepło. Tłoczenie na zimno jest procesem naturalnym, a co za tym idzie – w jego wyniku powstaje znacznie bardziej wartościowy produkt. Tłoczenie na gorąco prowadzi natomiast do utraty wartościowych składników odżywczych. W jego wyniku powstaje olej rzepakowy rafinowany. Czy zdrowy? Z pewnością bogaty w składniki olej nierafinowany różni się od niego właściwościami. Jakimi? Sprawdźmy!

Olej rzepakowy tłoczony na zimno – właściwości

Właściwości oleju rzepakowego nierafinowanego są znacznie bardziej cenione. Zalety przypisywane produktowi tłoczonemu na zimno to przede wszystkim pozytywne działanie na układ krwionośny. Olej rzepakowy nierafinowany chętnie wykorzystywany jest w celu zapobiegania miażdżycy, a także polecany osobom zmagającym się z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym oraz konsekwencjami udaru mózgu. Zawarte w nim kwasy omega-3 są także uważane za korzystne dla kobiet w ciąży – mogą bowiem potencjalnie mieć pozytywny wpływ na rozwój narządów u dziecka. W powszechnej opinii sprzyja też działaniu układu nerwowego.

Olej rzepakowy – czy jest zdrowy?

Po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami zawartymi w niniejszym artykule możesz się zastanawiać, czy olej rzepakowy jest zdrowy. Z jednej strony posiada przecież dużo cenionych właściwości, z drugiej zaś mówi się także o jego negatywnych konsekwencjach. Prawda jest taka, że – jak w przypadku większości pokarmów i składników – jest to kwestia względna. Przede wszystkim olej rzepakowy jest bezpieczny do spożycia w wersji nierafinowanej, czyli bez użycia ciepła. Po drugie jego możliwy pozytywny wpływ w dużej mierze zależy od cech indywidualnych oraz stanu zdrowia każdego człowieka, ważny jest oczywiście umiar.

Olej rzepakowy należy traktować jako dodatek do zbilansowanej i dostosowanej do indywidualnego zapotrzebowania organizmu diety, a nie jej główny składni czy produkt, który dostarczy wszystkich niezbędnych witamin i minerałów.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December