Naleśniki z mąki ryżowej

In: Przepisy On:

Chcesz urozmaicić swoją dietę? Nie tolerujesz glutenu? Szukasz przepisu na naleśniki z mąki ryżowej? Dla fanów orientalnych smaków, ten rodzaj skrobi sprawdzi się doskonale w niemal każdym daniu. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać tajniki bezglutenowych placków!

Czym właściwie są naleśniki?

Zanim przejdziemy do naszego sprawdzonego przepisu, warto rozszerzyć swoją kulinarną wiedzę i zgłębić jej podstawy. Naleśniki to cienkie, zazwyczaj okrągłe placki, które najczęściej są przygotowywane z ciasta na bazie mąki, mleka oraz jajek. Sposób przygotowania jest bardzo prosty, bowiem wystarczy wszystkie składniki razem zmiksować. Następnie smażone są według uznania na oleju lub maśle, obowiązkowo na rozgrzanej, płaskiej patelni. Często podawane są z ulubionymi dodatkami, na przykład owocami, dżemem czy serem. Można zawijać je na dwa różne sposoby – w rulony bądź trójkąty.

Uniwersalna potrawa dla każdego podniebienia

To szybka i prosta receptura, która nie wymaga zdolności kulinarnych, długiej listy składników ani profesjonalnego sprzętu kuchennego. Naleśniki to świetna opcja zarówno na śniadanie, jak i lunch, deser lub podwieczorek. To sycące danie, do nadzienia którego możesz dodać dowolne składniki. Poniżej znajdziesz przepis na naleśniki z mąki ryżowej. Z porcji usmażysz dwa placki, które łącznie mają około 320 kcal.

Składniki:

  • 60 gram mąki ryżowej,

  • 80 ml mleka,

  • 1 jajko.

Sposób przygotowania:

  • wymieszaj wszystkie składniki, na przykład za pomocą blendera,

  • rozgrzej patelnię z dodatkiem oleju lub masła,

  • usmaż ciasto równomiernie z obu stron,

  • zawiń naleśniki w dowolny sposób.

Gotowe! Jak jednak zrobić naleśniki z mąki ryżowej bez mleka? To bardzo proste! Wystarczy zamienić nabiał od krowy na napój roślinny, na przykład sojowy, owsiany, migdałowy, kokosowy czy ryżowy.

Historia naleśników

Kiedy oraz gdzie powstały? Jaka jest ich geneza? Już wszystko wyjaśniamy! Naleśniki prawdopodobnie wymyślono już w starożytnej Grecji, jednak kolejne kultury zmieniały nieco przepis. Jednak pierwszy zachowany współcześnie zapis o tej potrawie pochodzi z 1540 roku, z francuskiej książki kulinarnej, gdzie była określana jako crespes. Obecnie to proste danie mączne jest znane na całym świecie. Co więcej, ustanowiono nawet Światowy Dzień Naleśnika, który wypada 2 lutego. Z kolei w Wielkiej Brytanii co roku organizowany jest wyścig z naleśnikiem (ang. Pancake Race) na dystansie 380 metrów, którego tradycja sięga 1445 roku.

Fenomen mąki ryżowej

Mąka pozyskiwana z ryżu nie cieszy się dużą popularnością w Polsce. Jest ona bowiem powszechnie używana w kuchni azjatyckiej, natomiast w polskiej nadal króluje pszenna skrobia. Czym się jednak one różnią i jakie mają właściwości? Otóż mąka ryżowa jest dużo mniej kaloryczna i przede wszystkim nie zawiera glutenu, co jest niezwykle istotne dla osób z nietolerancją lub celiakią bądź na diecie, która wyklucza jego spożycie. W smaku jest neutralna i delikatna, lecz podczas przygotowania ciasta mniej kleista. W Azji powstaje z niej między innymi papier i makaron ryżowy oraz lekkie pieczywo.

Czy naleśniki są kaloryczne?

Zastanawiasz się, ile kalorii mają fit naleśniki z mąki ryżowej? Porcja, która waży 100 g posiada około 160 kcal. Jest to z pewnością mniej niż tradycyjne placki z dodatkiem mąki pszennej, która jest bardziej kaloryczna. Jej spożycie zalecane jest przede wszystkim dla osób z alergiami pokarmowymi, lecz także dla tych, którzy chcą ograniczyć spożycie glutenu bądź zmniejszyć kaloryczność swoich posiłków. Mąka ryżowa jest więc świetnym zamiennikiem pszennej skrobi. Przepis możesz modyfikować w dowolny sposób, dlatego jeśli wolisz jeść naleśniki bez mleka, jest to również możliwe.

Z czym naleśniki smakują najlepiej?

Sposób podawania naleśników jest dowolny i tak naprawdę zależy od kulinarnego gustu oraz kubków smakowych osób, które chcą je spożyć. Możesz więc dodać ulubione nadzienie w postaci nutelli, powideł śliwkowych, dżemu, marmolady lub konfitury, a nawet białego sera. Doskonale sprawdzą się także świeże lub mrożone owoce, na przykład truskawki, jagody, banany czy jabłka. Danie warto urozmaicić również szczyptą cynamonu, posypać cukrem pudrem, a także oblać czekoladową polewą i udekorować listkiem mięty. Jeśli zamiast na słodko, wolisz jeść wytrawne fit naleśniki, wówczas możesz użyć żółtego sera, warzyw oraz szynki lub kurczaka. Świetnie komponować się będą również z dodatkiem cebuli, czosnku, natki pietruszki, oregano i czerwonej fasoli.

Możliwości jest bardzo dużo, dlatego za każdym razem możesz zjeść naleśniki z mąki ryżowej z innymi dodatkami. Zaskocz swoich bliskich i przygotuj pyszny i fit bezglutenowy posiłek. Życzymy smacznego!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December