Olej z wiesiołka – właściwości, działanie, przeciwwskazania

In: Przepisy On:

Spośród licznych propozycji mających na celu urozmaicenie diety i wzbogacenie jej w składniki odżywcze, coraz chętniej wybierane są te naturalne. Jednym z wyjątkowych produktów jest olej z wiesiołka – kwitnącej na żółto rośliny, która wydaje oleiste nasiona. Czy każdy może go spożywać i co pozytywnego może wnieść jeśli chodzi o funkcjonowanie organizmu i jego dobrostan? Podpowiadamy!

Spośród licznych propozycji mających na celu urozmaicenie diety i wzbogacenie jej w składniki odżywcze, coraz chętniej wybierane są te naturalne. Jednym z wyjątkowych produktów jest olej z wiesiołka – kwitnącej na żółto rośliny, która wydaje oleiste nasiona. Czy każdy może go spożywać i co pozytywnego może wnieść jeśli chodzi o funkcjonowanie organizmu i jego dobrostan? Podpowiadamy!

Olej z wiesiołka – właściwości

Poszukując naturalnych produktów, które warto wprowadzić do diety, łatwo natknąć się na olej z wiesiołka. Na co może pomagać i czym właściwie jest? Odpowiedź jest o tyle prosta, że produkt ten ma więcej zalet niż wad. Zacznijmy jednak od tego, że olej z wiesiołka pozyskiwany jest nie z całej rośliny, a jedynie z jej nasion, a więc bez wątpienia najbogatszej pod względem właściwości części. To właśnie w nich znajduje się cenna dla organizmu witamina E, a także składniki mineralne, takie jak fitosterole, kwasy tłuszczowe omega-6 – w tym kwas linolowy oraz gamma-linolenowy, a także cynk, magnez, wapń oraz selen, które odpowiadają za jego możliwe prozdrowotne właściwości. Dzięki olejowi z wiesiołka łatwo dostarczyć organizmowi również tryptofanu, który dodaje energii, ale również może pomagać w zasypianiu oraz rozluźnieniu organizmu.

Czy olej z wiesiołka odchudza?

Jeśli chodzi o olej z nasion wiesiołka, właściwości mogą być zaskakujące. Jedną z nich, na którą szczególnie zwracają uwagę osoby będące na diecie, jest potencjalne ułatwianie redukcji wagi. Jak każdy produkt z zawartością kwasów tłuszczowych omega-6, olej z wiesiołka może wspierać proces odchudzania w ramach utrzymania ogólnie zdrowej diety. Zawarte w nim fitosterole mogą pomóc osiągnąć oraz utrzymać prawidłowy poziom dobrego cholesterolu, który często spada w wyniku otyłości. Należy jednak pamiętać, że podstawą utrzymania odpowiedniej wagi jest zbilansowana dieta, dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu oraz regularna aktywność fizyczna.

Olej z wiesiołka dla dzieci

Dzieci w wieku szkolnym potrzebują składników odżywczych, które będą wspierały pracę mózgu i ułatwiały procesy zapamiętywania. Olej z wiesiołka może odpowiadać za ich wspieranie. Poza tym również dzięki obecności kwasów omega-6 jest w stanie podnosić odporność – niezwykle ważną w obliczu codziennego kontaktu z bakteriami, wirusami i innymi potencjalnie szkodliwymi mikroorganizmami.

Olej z wiesiołka w ciąży. Czy można go wtedy stosować?

Ciąża to wyjątkowy stan, wymagający dużej ostrożności. Wykorzystanie wszelkich urozmaiceń codziennej diety, takich jak oleje roślinne, warto skonsultować z lekarzem. Ciąża z zasady nie powinna być przeciwwskazaniem do spożywania oleju z wiesiołka, ale decyzję o wprowadzeniu do jadłospisu nowych produktów powinna poprzedzać rozmowa z lekarzem.

Olej z wiesiołka – skutki uboczne

Niekiedy po spożyciu oleju z wiesiołka może wystąpić biegunka. Jego stosowanie w codziennej diecie może wywoływać u niektórych osób bóle głowy. Spożywanie oleju w rozsądnych, a więc zalecanych przez producenta lub lekarza dawkach nie powinno powodować przykrych dolegliwości. Wymienione negatywne skutki oleju z wiesiołka występują jedynie u niektórych osób, dlatego też jego wykorzystanie w diecie należy dostosować do swojego organizmu oraz jego potrzeb i indywidualnych preferencji.

Olej z wiesiołka – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do spożywania oleju z wiesiołka jest epilepsja. Osoby chorujące na padaczkę powinny zrezygnować ze stosowania oleju z wiesiołka, bowiem może spotęgować drgawki. Przy tendencji do nasilonych krwawień picie oleju z wiesiołka również stwarza ryzyko większego rozrzedzenia krwi. Jego spożywania powinny więc unikać osoby zmagające się z niniejszymi przypadłościami.

Olej z wiesiołka – jak stosować?

Przede wszystkim, wybierając olej z wiesiołka, warto pamiętać o tym, by postawić na produkt, który był tłoczony na zimno. W przypadku każdego suplementu włączanego do diety, ważna jest regularność spożycia. Ten wyjątkowy płynny tłuszcz należy spożywać wyłącznie w zimnej, nieprzetworzonej postaci. Podgrzewanie oleju pozbawi go wielu cennych właściwości – zwłaszcza witamin, których utrata jest wynikiem działania wysokich temperatur.

Do czego jeszcze przydaje się olej z wiesiołka? Zastosowanie tego produktu sprawi przyjemność miłośnikom zdrowej kuchni. Można z powodzeniem dodawać go do lekkich sałat lub mieszanek warzywnych. a także zup. Stanowi pyszny, lekki, a przy tym wartościowy dressing. Jeżeli nie chcesz urozmaicać nim posiłków, a nadal stosować olej z wiesiołka, dawkowanie go w prawidłowy sposób jest banalnie proste. Można spożywać łyżkę oleju z wiesiołka na czczo. Dzięki temu organizm może zyskać cenną dawkę witamin i zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Jest smaczny, dzięki czemu chętnie sięgają po niego nie tylko dorośli, ale także dzieci. Oprócz spożywczego ma wiele innych ciekawych zastosowań. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Olej z wiesiołka na włosy

Olejowanie włosów jako jeden ze sposobów ich pielęgnacji cieszy się nieprzerwaną popularnością. Olej z wiesiołka można stosować bezpośrednio na włosy – zarówno na całą ich długość, jak i końcówki. Wykonywanie regularnie takich zabiegów w domowym zaciszu może przyczynić się do wzmocnienia struktury włosa, zwiększenia poziomu nawilżenia oraz zabezpieczenia uszkodzeń, a więc ogólnej poprawy kondycji oraz wyglądu.

Olej z wiesiołka na twarz

Olej z wiesiołka stosowany na twarz, może pomagać zachować odpowiednie nawilżenie zewnętrznych warstw skóry i wspierać ciągłość bariery lipidowej, która chroni głębsze warstwy skóry przez nadmierną utratą wody. Doskonale sprawdzi się także do codziennego zmywania makijażu. Z uwagi na zawarte w nim składniki odżywcze, może skutecznie odżywić skórę, a witamina E dodać jej blasku i elastyczności. Wszystkie te aspekty sprawiają, że olej z wiesiołka może stymulować naturalne procesy regeneracyjne skóry, odpowiadające za jej dobrą kondycję oraz zdrowy, promienny wygląd.

Olej z wiesiołka na trądzik

Olej z wiesiołka zawiera cynk, który jest składnikiem wielu produktów przeciwtrądzikowych. Zmagając się z uciążliwymi wypryskami, warto zastosować olej z wiesiołka na trądzik. Nie tylko może zadziałać przeciwtrądzikowo, ale również jest w stanie uelastycznić skórę, dzięki czemu rozszerzone pory mogą stać się nieco mniej widoczne. Warto rozważyć zastosowanie oleju z wiesiołka jako wsparcie indywidualnie dobranej terapii przeciwtrądzikowej.

Olej z wiesiołka – w trosce o organizm

W świetle przytoczonych informacji o oleju z wiesiołka można stwierdzić, iż jest to doskonała propozycja dla wszystkich osób, którym zależy na holistycznej trosce o organizm. Znajduje on bowiem zarówno zastosowanie spożywcze – jako regularnie stosowany suplement diety oraz dodatek do potraw, jak i naturalny kosmetyk. Jest smaczny, a jego konsystencja ułatwia szerokie zastosowanie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December