Olej z pestek czarnej porzeczki – właściwości i zastosowanie, działanie, przeciwwskazania

In: Przepisy On:

Owoce czarnej porzeczki powszechnie znane są ze swoich cenionych właściwości oraz wysokiej zawartości witamin, minerałów, flawonoidów oraz innych związków, których spożycie może przynosić korzyści zdrowotne. Mało popularnym rozwiązaniem jest jednak sięganie po olej z pestek czarnej porzeczki. Zastosowanie tego produktu, jak się okazuje, jest jeszcze szersze niż samych owoców. Olej ten charakteryzuje się również nieco bogatszą zawartością substancji odżywczych. Aby dowiedzieć się więcej, koniecznie czytaj dalej!

Olej z pestek czarnej porzeczki – właściwości

Poprzez proces tłoczenia na zimno pestek uzyskuje się olej z czarnej porzeczki. Właściwości i cenne składniki odżywcze zawarte w roślinie zostają wówczas w pełni zachowane. Są to m.in. wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym gamma-linolenowy, alfa-linolenowy oraz stearynowy. Produkt zachowuje zalecany, zrównoważony stosunek kwasów omega-3 do omega-6, których obecność może przekładać się na działanie przeciwzapalne. Flawonoidy, fitosterole oraz karotenoidy to niektóre ze związków, jakie można znaleźć w oleju z pestek czarnej porzeczki. Działanie ich opisuje się głównie jako przeciwutleniające i pomagające w zwalczaniu wolnych rodników. Poza tym, w oleju z pestek czarnej porzeczki obecne są witaminy, w tym m.in. witamina E, mogąca przyczyniać się między innymi do poprawy funkcjonowania wzroku oraz kondycji skóry. Jeśli chodzi o ostatni z wymienionych aspektów, olej z czarnej porzeczki można stosować również zewnętrznie, np. aplikować na twarz. Jest on bowiem wykorzystywany w kosmetyce do pielęgnacji skóry oraz włosów.

Olej z pestek czarnej porzeczki – działanie

Serce, stawy, wzrok, skóra czy włosy to niektóre z obszarów, na które pozytywny wpływ może mieć olej z nasion czarnej porzeczki. Właściwości produktu sprawiają, że jego regularne spożywanie może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi. Działanie przeciwzapalne może z kolei okazać się pomocne dla osób cierpiących na schorzenia takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca bądź reumatoidalne zapalenie stawów i zapobiegać postępom choroby. Stosowanie oleju z czarnej porzeczki na włosy może przyczynić się do ich regeneracji i odżywienia. Często także zapobiega puszeniu się kosmyków. Olej z czarnej porzeczki na twarz może być stosowany nawet przez osoby ze skórą wrażliwą, gdyż jest to wyrób naturalny, bogaty w składniki, które mogą przyczyniać się do łagodzenia objawów podrażnionej cery. Zawartość antyoksydantów może z kolei przekładać się na działanie przeciwstarzeniowe wyrobów zawierających w składzie olej z pestek czarnej porzeczki. 

Olej z pestek czarnej porzeczki – do picia i stosowania zewnętrznego

Olej z czarnej porzeczki jak najbardziej nadaje się do picia. Ma przyjemny, owocowy posmak. Można go zatem wykorzystywać również jako dodatek do różnego rodzaju deserów, sałatek, koktajli czy też innych potraw wedle preferencji. Olej z czarnej porzeczki w kosmetyce wykorzystywany jest na wiele rozmaitych sposobów – zarówno samodzielnie, jak i w gotowych produktach takich jak kremy, balsamy bądź odżywki. Może on pomóc osobom borykającym się z problemem łupieżu oraz przetłuszczaniem skóry głowy. W kwestii pielęgnacji, dobrze może się sprawdzić olej z nasion czarnej porzeczki na włosy o wysokiej porowatości, gdyż uznawany jest za zmniejszający puszenie się. Jeśli chodzi o twarz, olej ten może przynieść korzyści osobom o różnych typach cery. Może on bowiem wykazywać działanie seboregulujące, łagodzące oraz nawilżające.

Olej z pestek czarnej porzeczki – zastosowanie

Olej z pestek czarnej porzeczki zastosowanie znajduje zarówno przy stosowaniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Zachowanie wszystkich właściwości odżywczych owoców jest możliwe dzięki tłoczeniu na zimno. Wysoka temperatura powoduje bowiem utratę niektórych cennych związków. Olej ten niepoddawany procesowi rafinacji ani filtracji również zachowuje wszystkie wartości odżywcze. Olej z pestek czarnej porzeczki swoje cenione właściwości utrzymuje w niezmienionej postaci przez okres około pół roku od otwarcia butelki, o ile jest ona przechowywana szczelnie zamknięta, w chłodnym i zacienionym miejscu. Właściwości te mogą się przyczynić do poprawy stanu zdrowia całego organizmu. Jedynym przeciwwskazaniem do spożywania oleju z czarnej porzeczki są zaburzenia krzepnięcia krwi.

Mamy nadzieję, że dzięki niniejszemu wpisowi wiesz już, jak wszechstronne zastosowanie ma olej z pestek czarnej porzeczki!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December