Olej z ostropestu – właściwości i zastosowanie, działanie, przeciwwskazania

In: Przepisy On:

Ostropest plamisty jest rośliną dziko żyjącą oraz uprawianą, podobną do popularnego ostu. Nasiona tej rośliny znajdują zastosowanie w wielu obszarach, w tym przede wszystkim w kuchni. Ziarna ostropestu dodawać można do potraw bezpośrednio, ale coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się także olej z ostropestu, którego płynna konsystencja znacznie ułatwia stosowanie i zwiększa uniwersalność produktu. Zachęcamy do lektury tekstu, w którym podpowiadamy, jakie zastosowanie ma olej z ostropestu, kiedy warto po niego sięgnąć i dlaczego.

Olej z ostropestu – właściwości i działanie

Odpowiednio stosowany olej z ostropestu może wykazywać pozytywne działanie na skórę. Po uprzedniej konsultacji z lekarzem można go stosować na wszelkiego rodzaju dolegliwości skórne, do których zalicza się atopowe zapalenie skóry, wysypki, trudno gojące się rany czy oparzenia. Oprócz tego olejowi z ostropestu przypisuje się właściwości odkażające, regeneracyjne i przeciwzapalne. Jego spożywanie jest uznawane za potencjalnie korzystne w przypadku:

  • chorób wątroby (np. marskość wątroby),

  • ochrony przewodu pokarmowego,

  • w walce z krwotokami i zakrzepami (olej pomaga wzmocnić naczynia krwionośne),

  • podczas detoksu i odtruć,

  • w leczeniu żółtaczki.

Olej z ostropestu może obniżyć poziomu złego cholesterolu we krwi i przeciwdziałanie miażdżycy. Uważa się, że jest on w stanie również pomóc w regulowaniu poziomu cukru we krwi i prawidłowej pracy nerek. Bywa polecany osobom chorującym na schorzenia układu krążenia oraz cukrzykom typu II.

Olej z ostropestu jest źródłem wielonienasyconego kwasu linolowego oraz jednonienasyconego kwasu oleinowego. Nadaje się do stosowania zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Naniesiony nie tylko na skórę, ale i włosy i paznokcie może sprawić, że będą one mniej łamliwe i bardziej odporne na negatywny wpływ otoczenia.

Jak pić olej z ostropestu?

Ostropest można znaleźć w sklepie w postaci herbaty, ziaren czy olejku. Możesz więc stworzyć z niego ciepły napój lub dodać go do posiłku. Posiada on ziołowo-orzechowy aromat, który może również urozmaicić niektóre posiłki. Z powodzeniem możesz go dodać do sałatki warzywnej, surówki, jogurtu czy białego sera. Jakie zaplanować dawkowanie oleju z ostropestu? Pamiętaj, aby nigdy nie przyjmować oleju na czczo. Należy pamiętać także o tym, aby spożywać go na zimno. Przechowuj go zawsze z dala od światła, w temperaturze poniżej 20 stopni – dzięki temu zachowa on swoje właściwości.

Olej z ostropestu – przeciwwskazania

Tak jak każdy produkt, również i olej z ostropestu może wywoływać skutku uboczne, które w przypadku niektórych osób mogłyby doprowadzić do poważnych i niepożądanych reakcji. Ze swojej diety powinny go wykluczyć szczególnie kobiety w ciąży i w trakcie laktacji oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Jeżeli posiadasz skłonności do biegunek, również powinieneś unikać jego spożywania.

Jak prawidłowo dawkować olej z ostropestu?

Każde nadużywanie jakiegokolwiek leku może prowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Regularne stosowanie oleju z ostropestu należy rozpocząć od dawkowania kilku kropel dziennie, z czasem zwiększając ilość. Takim sposobem sprawdzisz, czy wystąpi reakcja alergiczna. Oprócz tego zażyty w zbyt dużej ilości może wywołać działanie przeczyszczające, a u osób uczulonych – wysypkę czy duszności.

Olej z ostropestu należy dawkować nie częściej niż 2-3 razy dziennie po jednej łyżeczce. Może on być dodawany do dań w postaci zmielonej. Zaleca się wprowadzenie go jako suplementu codziennej diety. Jego regularne spożywanie może potencjalnie pomóc Ci w walce z chorobami i różnymi dolegliwościami. Jeżeli przyjmujesz jakiekolwiek leki na stałe, skonsultuj spożywanie oleju z ostropestu z lekarzem. Specjalista sprawdzi, czy preparat nie będzie kolidował z żadnym z leków. Jednocześnie zaleca się stosowanie 2-godzinnej przerwy pomiędzy przyjmowaniem oleju i leków. Dzięki niej można uniknąć zaburzenia wchłaniania niektórych składników leków przez olej.

Zastosowanie oleju z ostropestu

Olej z ostropestu znajduje zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Stosowany na skórę, włosy czy paznokcie, może poradzić sobie z rumieniem, oparzeniami, łuszczącymi się i swędzącymi plamami (egzemą) oraz rogowaceniem naskórka. Pomaga on w wytwarzaniu kolagenu i elastyny, które mają wpływ na jędrność i elastyczność skóry. Dodatkowo może on pobudzić wzrost i spowolnić proces wypadania włosów. W przypadku stosowania na paznokcie jest on w stanie zapobiegać ich rozdwajaniu się i nawilża skórki. Dzięki niemu możliwe jest zredukowanie zaczerwienienia cery i polepszenie kondycji naczyń krwionośnych.

Jak więc można zauważyć, działanie oleju z ostropestu może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie i skórę. Dodatkowo może być on stosowany w kuchni. Olej z ostropestu idealnie komponuje się z mięsami i warzywami. Posiada on delikatnie ziołowy smak, który idealnie podkreśli różnorodne sałatki i pasty kanapkowe. Możesz go również dodać do zup-kremów, owsianek czy kaszy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December