Olej z orzecha włoskiego – właściwości i zastosowanie, działanie, przeciwwskazania

In: Przepisy On:

Orzechy włoskie cenione są głównie ze względu na zawartość witamin, minerałów oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Mało osób wie jednak o tym, że z orzecha włoskiego wytwarza się olej. Właściwości rośliny zostają w pełni zachowane dzięki procesowi tłoczenia na zimno. Płynna formuła umożliwia natomiast o wiele szersze zastosowanie orzecha włoskiego – i to nie tylko w kuchni, ale również w wielu innych dziedzinach.

Olej z orzecha włoskiego – właściwości

W wyniku tłoczenia na zimno miąższu orzechów w prasach ślimakowych, a następnie poddaniu ich procesowi naturalnej sedymentacji, powstaje nierafinowany olej z orzecha włoskiego. Właściwości rośliny w ten sposób nie zostają utracone. Do zmniejszenia ich zawartości mogłaby bowiem doprowadzić wysoka temperatura. Z tego względu, niezalecane jest używanie oleju z orzecha włoskiego do smażenia. Pod wpływem obróbki termicznej zyskuje on również gorzkawy posmak, a zatem najlepiej jest stosować go na zimno. Zakładając jednak, że olej z orzecha włoskiego zastosowanie znajduje w temperaturze pokojowej i jest przechowywany w prawidłowy sposób, cechować go będzie zawartość m.in. witaminy E, A, K, biotyny oraz niektórych witamin z grupy B. Poza tym, jest on uznawany za źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy, linolenowy oraz oleinowy. Zatem, na co jest olej z orzecha włoskiego? Może on przynieść zarówno korzyści zdrowotne, jak i sprawdzić się w kosmetyce, a także stanowić ciekawy dodatek pod względem walorów smakowych do wielu potraw.

Olej z orzecha włoskiego – działanie

Obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi to aspekt, do którego może przyczynić się spożywanie specyfiku, jakim jest olej z orzecha włoskiego. Działanie to może wpłynąć w pozytywny sposób na funkcjonowanie całego układu krążenia. Olej ten może posiadać również właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz antyseptyczne. Podejrzewa się, że zastosowanie go bezpośrednio na ranę, przyśpiesza proces jej gojenia. Poza tym może mieć działanie antygrzybicze, głównie w kontakcie ze szczepem Candida. Układ trawienny również może usprawnić swe funkcjonowanie dzięki olejowi z orzecha włoskiego. Właściwości tego specyfiku mogą bowiem wpływać na poprawę perystaltyki jelit. Z kolei zawartość antyoksydantów może pomóc w eliminacji wolnych rodników. Możliwe jest nie tylko spożywanie, ale również stosowanie zewnętrzne oleju z orzecha włoskiego. Właściwości kosmetyczne tego specyfiku mogą bowiem przyczynić się do nawilżenia, a także wzmocnienia bariery ochronnej skóry. Możliwy jest również jego wpływ na opóźnienie procesów starzenia. Jeśli chodzi o włosy, to podejrzewa się, że olej z orzecha włoskiego może nadawać im blasku oraz działać w sposób odżywczy, a także przyspieszać ich porost.

Jak stosować olej z orzecha włoskiego?

Nie zaleca się poddawania obróbce termicznej oleju z orzecha włoskiego. Działanie tego specyfiku staje się wówczas o wiele mniej skuteczne, gdyż traci on w ten sposób cenne wartości odżywcze. W kuchni można wykorzystywać go na zimno do sałatek, makaronów, lodów bądź innych deserów. Olej nadaje się doskonale zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich, gdyż jego orzechowy smak przełamuje lekko wyczuwalna nuta karmelu. Ze względu na posiadane właściwości, olej z orzecha włoskiego można stosować również samodzielnie. Dawkowanie powinno wówczas odbywać się regularnie i wynosić najlepiej jedną łyżkę dziennie. Jeśli chodzi o kosmetykę, śmiało można nakładać olej bezpośrednio na twarz oraz włosy, gdyż działa on w sposób bardzo delikatny. Istnieje jeszcze jedna istotna kwestia, wpływająca na zabezpieczenie przed utratą wartości odżywczych oleju z orzecha włoskiego – jego przechowywanie. Powinno się ono odbywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. Najlepiej, gdy olej jest umieszczony w ciemnej butelce. Po otwarciu warto przechowywać go w lodówce. Wówczas okres przydatności do spożycia będzie wynosił nawet do 3 miesięcy.

Olej z orzecha włoskiego – zastosowanie

Olej z orzecha włoskiego wykorzystać można na naprawdę wiele sposób. Zastosowanie w samej kuchni jest bardzo szerokie, głównie dzięki oryginalnemu smakowi, który świetnie komponuje się zarówno ze słodkimi, jak i słonymi potrawami. Równorzędną kwestią są również posiadane wartości odżywcze oraz ich przypuszczalna rola w działaniu nie tylko od wewnątrz organizmu, ale również po zewnętrznym zastosowaniu specyfiku. Właściwości kosmetyczne oleju z orzecha włoskiego nie kończą się jedynie na samodzielnym stosowaniu. Jest on bowiem wykorzystywany m.in. do produkcji maści, kremów czy balsamów do ciała. Można przy jego użyciu wykonywać także masaże. Istnieje jeszcze jedno ciekawe zastosowanie oleju z orzecha włoskiego. Właściwości produktu pozwalają bowiem na wykorzystanie go do impregnacji i nabłyszczania drewna, a także użycia jako rozpuszczalnika do farb. Olej z orzecha włoskiego znajduje zatem szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Jego właściwości mogą przyczynić się do poprawy samopoczucia w określonych przypadkach i uzupełnienia niedoboru witamin, a także mogą pomóc zadbać o piękny wygląd skóry i włosów.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December