Oliwa z oliwek – właściwości i zastosowanie, działanie, przeciwwskazania

In: Przepisy On:

Oliwa z oliwek to rodzaj oleju, którego produkcję człowiek rozpoczął najwcześniej. Początkowo królowała ona w basenie Morza Śródziemnego, jednakże z czasem zaczęto jej powszechnie używać na całym świecie. Oliwa od lat jest znana i ceniona nie tylko ze względu na swój smak, ale również zawartość substancji odżywczych. Oczywiście, poza kuchnią również w wielu innych dziedzinach wykorzystywana jest oliwa z oliwek. Zastosowanie specyfiku jest naprawdę szerokie, a ponadto wyróżnia się kilka jego rodzajów. 

Oliwa z oliwek – właściwości

Jakość, pochodzenie oraz autentyczność oliwy z oliwek gwarantowana jest przez normy wytyczone przez Unię Europejską. Klasyfikacja oleju również odbywa się w oparciu o odpowiednie rozporządzenia. Im mniejsza zawartość wolnych kwasów tłuszczowych, tym wyższa jakość oliwy. Wpływają na nią również dojrzałość owoców, sposób ich zbierania oraz tłoczenia. Najwyższą jakością charakteryzuje się tzw. oliwa extra virgin, o poziomie kwasowości niższym niż 0,8%. Cenne wartości odżywcze posiada jednakże każdy rodzaj oliwy z oliwek. Witaminy w niej zawarte to m.in. A, C, D, E, K oraz witaminy z grupy B. Wśród minerałów znajdujących się w oliwie można wyróżnić potas, magnez oraz fosfor. Specyfik ten jest również bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, a także antyoksydanty. Czy można zatem stwierdzić, że oliwa z oliwek jest zdrowa? Uznaje się, że regularne spożycie i tym samym dostarczanie do organizmu wymienionych substancji odżywczych może mieć wpływ na poprawę działania niektórych układów narządów lub przyczynić się do zapobiegnięcia wystąpienia niektórych schorzeń.

Oliwa z oliwek – na co pomaga?

Tylko regularne stosowanie danego wyrobu jest w stanie w mniejszym bądź większym stopniu wpłynąć na organizm. Nie inaczej jest w przypadku oliwy z oliwek. Ile dziennie powinno się jej używać, aby mogła ona dać potencjalne rezultaty? Uznaje się, że spożycie między 20 a 50 ml dziennie powinno być optymalną dawką oliwy z oliwek. Na co pomaga ten rodzaj oleju? Podejrzewa się, że może być pomocny w podniesieniu poziomu dobrego cholesterolu oraz obniżeniu złego. Oliwa może również łagodzić stany zapalne w organizmie, a także obniżać poziom cukru we krwi. Dzięki zawartości antyoksydantów prawdopodobne jest jej działanie spowalniające procesy starzenia. Możliwe również, że stosowanie oliwy z oliwek przyczynia się do poprawy perystaltyki jelit, a także odbudowy wątroby. Podejrzewa się także, że oliwa z oliwek może mieć działanie antynowotworowe. Warto wiedzieć, jak stosować oliwę z oliwek, aby możliwe było zaobserwowanie jakiegokolwiek jej wpływu na organizm. Najlepiej spożywać ją na zimno, aby uniknąć utraty zawartości substancji odżywczych. Dzieje się to bowiem w przypadku wystawienia oliwy na działanie wysokiej temperatury.

Oliwa z oliwek – jak przechowywać?

Na zawartość cennych substancji odżywczych ma również wpływ to, gdzie trzymana jest oliwa z oliwek. Przechowywanie powinno odbywać się w ciemnym i chłodnym miejscu. Butelka sama w sobie również powinna być ciemna i szczelnie zakręcana po każdym otwarciu. W ten sposób oliwa z oliwek jest w stanie zachować swoje właściwości przez okres od 12 do nawet 18 miesięcy. Jednakże każdy produkt spożywczy, nawet pomimo wielu posiadanych przez niego cennych wartości, może być źle tolerowany przez niektóre grupy osób. Wyjątku nie stanowi w tym przypadku oliwa z oliwek. Przeciwwskazania co do jej stosowania skierowane są oczywiście do alergików, ale nie tylko. Również osoby cierpiące na zakaźne choroby jelit, zapalenie pęcherzyka żółciowego, a także różnego rodzaju choroby trzustki oraz wątroby nie powinny za często sięgać po oliwę z oliwek. Stosowanie oliwy w przypadku przewlekłych chorób należy skonsultować z lekarzem.

Oliwa z oliwek – właściwości kosmetyczne

Nie tylko w kuchni powszechnie używa się oliwy z oliwek. Zastosowanie znajduje ona bowiem również m.in. w branży kosmetycznej. Oliwę znaleźć można w wielu produktach do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Podejrzewa się, że dzięki zawartości emolientów, tworzą one swego rodzaju barierę ochronną dla skóry, która zapobiega utracie nawilżenia i wzmacnia warstwę rogową. Możliwe jest również, iż zawartość oliwy z oliwek w wielu kosmetykach wpływa na ich działania antyoksydacyjne, a tym samym opóźnia procesy starzenia się skóry. Prawdopodobne jest także działanie odpowiadające za regulację wydzielania sebum, a także kojenie podrażnień i zaczerwienień. Oliwa z oliwek często wykorzystywana jest również do masażów. Właściwości kosmetyczne, którymi wyrób ten się wyróżnia, pozwalają jednocześnie na zrelaksowanie się i odżywienie skóry.

Oliwa z oliwek – zastosowanie w kuchni

Jeśli chodzi o olej do smażenia, oliwa z oliwek nie będzie tutaj najlepszym wyborem. Witaminy oraz inne cenne wartości odżywcze wskutek działania wysokich temperatur zostają wówczas utracone lub mocno zubożone. Aby móc w pełni czerpać z jej właściwości, dobrym wyborem jest stosowanie produktu na zimno. Oliwa z oliwek może stanowić znakomity dodatek do różnego rodzaju sałatek, sosów czy też kanapek.

Warto wdrożyć oliwę z oliwek do codziennej diety nie tylko ze względu na posiadane przez nią walory smakowe, ale także bogactwo wartości odżywczych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December