Olej sezamowy – właściwości, działanie, przeciwwskazania

In: Olejarnia On:

Kuchnia azjatycka zaskakuje bogactwem smaków. Olej sezamowy to wywodzący się z niej składnik, który nie tylko wspaniale smakuje, ale również ma cenione przez wielu właściwości. Stanowi doskonały dodatek do dań, nie tylko kuchni azjatyckiej.

Kuchnia azjatycka zaskakuje bogactwem smaków. Olej sezamowy to wywodzący się z niej składnik, który nie tylko wspaniale smakuje, ale również ma cenione przez wielu właściwości. Stanowi doskonały dodatek do dań, nie tylko kuchni azjatyckiej. Nadaje potrawom lekko orzechowego smaku i aromatu. Z tego powodu jest bardzo chętnie wykorzystywany do podniesienia walorów smakowych różnorodnych propozycji menu. Coraz chętniej sięgają po niego osoby ze wszystkich zakątków świata. Nic w tym dziwnego, bowiem połączenie niepowtarzalnego aromatu z dobroczynnymi właściwościami wydaje się duetem idealnym. Co skrywa w sobie olej sezamowy? Dlaczego sięgają po niego miłośnicy zdrowego odżywiania oraz naturalnych kosmetyków na całym świecie? Wyjaśniamy!

Czy olej sezamowy jest zdrowy?

Kiedy w sklepie spożywczym rozglądamy się za produktami, które po powrocie wykorzystamy do przygotowania smacznego posiłku, zadajemy sobie pytania o ich jakość oraz właściwości. Zwykle stawia się na takie, które będą nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Najbardziej popularnymi i atrakcyjnymi cenowo olejami na sklepowych półkach są rzepakowy oraz słonecznikowy. Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się ten produkowany z ziaren sezamu, znany ze swoistego smaku dań kuchni azjatyckiej. Głęboki aromat, ciekawy smak i nietypowa barwa sprawiają, że w głowie rodzi się pytanie, czy olej sezamowy jest zdrowy? Wyczerpującą odpowiedzią niech będą jego właściwości.

Olej sezamowy – właściwości

Największą liczbą możliwych dobroczynnych właściwości wykazują się oleje tłoczone na zimno. Wyłącznie takie oleje bowiem zachowują wszystkie cenne składniki, które giną w wysokich temperaturach. Cechuje je niska temperatura dymienia. Z tego względu nie nadają się do smażenia – oprócz właściwości odżywczych, utracą także walory smakowe.

Właściwości oleju sezamowego są doceniane przez wiele osób. Stanowi on bogate źródło witamin z grupy B, które mogą mieć szczególnie korzystne działanie na pracę serca. Ponadto olej sezamowy, jako źródło kwasu foliowego, może przyczynić się do zwiększenia odporności organizmu i dzięki temu pomagać w walce z infekcjami i przeziębieniami, a nawet chronić przez ich wystąpieniem. Działanie oleju sezamowego na stawy jest również bardzo cenione wśród konsumentów. Uważany jest bowiem za wsparcie w nawilżaniu chrząstki stawowej i jej odbudowie. Dzięki zawartości wapnia może skutecznie wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego.

Olej sezamowy – właściwości kosmetyczne

Olej sezamowy ma znacznie więcej zastosowań niż jedynie spożywcze. Jako substancja zawierająca bogactwo składników odżywczych świetnie sprawdza się również do użytku zewnętrznego. Aplikowany na skórę twarzy może wspierać ciągłość bariery lipidowej, która chroni położone najbardziej na zewnątrz warstwy skóry narażone na utratę wody i podrażnienia. Dzięki temu może przyczynić się do polepszenia jej ogólnej kondycji oraz wyglądu.

Witamina E jest szczególnie korzystna dla skóry, ponieważ może wpływać na jej odbudowę i pobudzać komórki do namnażania – co z kolei może chronić przed powstawaniem nowych zmarszczek i nieznacznie spłycać te już istniejące. Z tego względu tak chętnie stosowany jest olej sezamowy na skórę. Wiele osób uważa, że dzięki witaminie E staje ona się świetlista i promienna, znikają z niej oznaki zmęczenia, a przebarwienia zostają zredukowane.

Olej sezamowy ponadto jest w stanie wspomagać redukcję przetłuszczania się skóry i może mieć wpływ na regulację wytwarzanego sebum. Dzięki nakładaniu oleju sezamowego na twarz możliwe jest uzyskanie poprawy działania gruczołów łojowych. Właściwości antybakteryjne oleju sezamowego mogą uwolnić cerę od toksyn i pomagać jej unikać tzw. zapychania, które może powodować stany zapalne i zakażenia skóry. Co ciekawe, płukanie ust olejem sezamowym również może być korzystne, bowiem niekiedy ułatwia usuwanie osadu z płytki nazębnej, a także przynosi dziąsłom ukojenie. Olej sezamowy doskonale sprawdza się także do masażu, zapewniając kojący zmysły zapach oraz nawilżenie i natłuszczenie, stanowiące niezbędne elementy tego przyjemnego zabiegu.

Olej sezamowy. Do jakich włosów sprawdzi się najlepiej?

Olej sezamowy na włosy jest świetnym rozwiązaniem z uwagi na jego dobroczynne właściwości. Olejowanie przesuszonych włosów na kilka godzin przed myciem może pomóc wygładzić, nawilżyć i zabezpieczyć kosmyki przed działaniem szkodliwych substancji zawartych w stosowanych na co dzień kosmetykach oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza silnym słońcem. Wielu osobom służy również jako wcierka aplikowana bezpośrednio na skórę głowy i wmasowywana w nią, bowiem może wykazywać właściwości pobudzające porost włosów.

Olej sezamowy na suchy nos

Olej sezamowy wykazuje właściwości nawilżające, a zatem może wspomagać w utrzymaniu dobrej kondycji śluzówki nosa narażonej na wysychanie, zwłaszcza podczas przeziębienia. Może się on okazać pomocny również w przypadku częstego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach lub takich, w których w sezonie grzewczym utrzymywana jest wysoka temperatura, przez co śluzówka nosa narażona jest na przesuszanie. Jak aplikować olej sezamowy do nosa? W celu nawilżenia błony śluzowej stosować go można w formie aerozolu lub delikatnie nanosząc opuszkami palców do wnętrza nosa.

Olej sezamowy. Do czego się nadaje?

Mnogość pozytywnych właściwości oleju sezamowego, a co za tym idzie – różnorodność możliwych zastosowań sprawia, że może być on stosowany na wiele sposobów zgodnie z indywidualnymi upodobaniami, potrzebami i preferencjami. Jego dużym atutem jest możliwość wykorzystania go zarówno jako składnik spożywczy, jak i naturalny kosmetyk. Wysokiej jakości olej sezamowy z pewnością spełni oczekiwania nawet bardzo wymagających konsumentów.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń February March April May June July August September October November December