Olejarnia

Olej sezamowy – właściwości i zastosowanie

Sezam to roślina znana już w starożytności i ceniona sobie za bogactwo witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie z ziaren sezamu powstaje olej sezamowy. Jest on tłoczony na zimno, nierafinowany, dzięki czemu posiada więcej właściwości zdrowotnych.

label
remove_red_eye 335 odsłony

Olej z czarnuszki – właściwości i zastosowanie

Olej z czarnuszki powstaje z tłoczenia na zimno nasion czarnuszki siewnej (Nigella Sativa). Ma bardzo charakterystyczny, mocny smak i zapach oraz ciemnobrązową barwę.

label
remove_red_eye 433 odsłony

OLEJ LNIANY – DOBROCZYNNY WPŁYW NA JELITA

Olej lniany tworzy  się poprzez tłoczenie na zimno dojrzałych nasion lnu. Olej ma złocisty kolor, a w smaku jest lekko orzechowy z wyczuwalną goryczką.

label
remove_red_eye 741 odsłony

Tłoczenie oleju na zimno

Warto pamiętać, że na skład tłoczonego oleju niekorzystnie wpływają czynniki takie jak: podgrzewanie ziaren do wysokich temperatur oraz rafinacja tłuszczu

label
remove_red_eye 792 odsłony

Olej z ostropestu na wątrobę

Całkowicie naturalny olej z ostropestu, który powstaje na Kujawach w rodzinnej olejarni Skolej posiada  lekko gorzki, orzechowy smak oraz żółto-brązową barwę. Do jego wytłoczenia wybieramy tylko najlepszej jakości wyselekcjonowanych nasion ostropestu pochodzących od sprawdzonych lokalnych dostawców.

label
remove_red_eye 1155 odsłony

Rodzinna olejarnia Skolej S.C.

Jesteśmy małym rodzinnym przedsiębiorstwem znajdującym się w miejscowości Kościelec, w połowie drogi między Inowrocławiem, a Pakością.Głównym założeniem w produkcji naszych olejów tłoczonych na zimno od początku działalności jest to, aby były one zawsze najwyższej jakości, świeże, w pełni naturalne, nierafinowane, niefiltrowane, pozbawione GMO, konserwantów, sztucznych barwników.

label
remove_red_eye 1700 odsłony